Küçük Göçmen 34 yıl sonra ilk kez Türkçe’de

İranlı yazar Muhammed Rıza Serşar’ın küçük bir çocukla olan konuşmalarını kitaplaştırdığı “Küçük Göçmen” Demavend yayınlarından Türkçe’ye çevrildi. Kitapta Küçük Abbas’ın yaşadığı savaş trajedisi anlatılıyor.

İran edebiyatında İran-Irak savaşı tema olarak epey işlenen konuların başında geliyor. Savaşın çocuk dünyasını nasıl etkilediğini gösteren hikâye ve romanlar etkisini hâlâ sürdüren kitaplar olmaya devam ediyor. Küçük Göçmen’de de benzer bir savaş trajedisi çocuk gözüyle anlatılıyor. Yazar’ın Küçük Abbas’ın anlatımlarını dinleyerek oluşturduğu kitapta yaralı abisini şehir şehir arayan küçücük bir çocuğun dramı ve savaşın acımasız yüzü yer alıyor.

Küçük Abbas başından geçenleri anlattıkça sadece küçük bir çocuğun çaresizliği ve abisini arayışını değil savaşın bir ülkeyi ne hale getirdiğini de anlatıyor aslında. Savaşın fakirlik ve kıtlık getirdiği şehirlerde insanlar her şeye rağmen şehitlik duygusuyla hareket ediyor. Ölüm karşısındaki bu soğukkanlılık Küçük Abbas’ta da görülüyor. Savaşın içinde büyüyen diğer tüm çocuklar gibi korkmuyor ölümden.

Kendisinin emanet edildiği bir ailenin yanında savaşın etkilerinden nispeten uzak kalsa da abisini aramaya devam ediyor. Vazgeçmeyişi ve abisini unutmayışı önemli bir vefa örneği aynı zamanda. Bir yandan da geldiği şehirde pek de huzurlu değil. Belki de yalnızlığından ötürü, aklının abisinde olması yüzünden. Yazar Serşar çocuğun ruh halini şöyle anlatılıyor:

“Başımı Abbas’a çeviriyorum. Aklından ne geçiyor bilmiyorum. Belki de kendi yanmış ve birbirine geçmiş şehrini burasıyla mukayese ediyor. Dişi ve tırnağıyla, elinde neyi varsa vatanını ve kendini savunan, her şeyini bu yola adayan insanlara bakıyor bir de bu şehrin huzurlu, telaşsız, sakin insanlarına. Biz, huzurun kucağında uyuyan insanlara karşı ne hissediyor bilmiyorum. Acaba kin ve nefret duymuyor mu?”

Kitabın sonu bize mutlu haberi vermeden bitiyor. Abbas abisini buldu mu bilinmez. Kitabın Türkçe’ye çevrilişi sebebiyle kendisini bir kez daha hatırladığımız küçük Abbas, yıllar sonra da olsa acaba abisine kavuşmuş mudur?

Savaşın ardından İran tekrar toparlandı. Hatta şu an nükleer açılımını gerçekleştiriyor. Ama Abbas ve onun gibiler için savaş, asla telafi edilemeyecek bir yaşantı oluyor.

 

 

Kitabın adı:Küçük Göçmen
Yazar: Muhammed Rıza Serşar
Demavend yayınları, 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir