Hışırtı mı?

Erken çocukluk döneminin en büyük sorunlardan biri çocuğun artık kendi başına uyumayı öğrenmesidir. Peki bir kitap bu sorunu yenmek için ne kadar etkili olabilir?

Bibliyoterapi kitap okumak yoluyla bazı psikolojik sorunları yenmeyi sağlayan bir çeşit yöntemdir. Genelde yetişkinler için uygulanan bu yöntem çocuklar için de kullanılabilir görünüyor.

Özellikle davranış kazanma ve sosyal öğrenmenin en etkin dönemi olan erken çocukluk dönemi kazanımları ve sorunların çözümü doğru kitap tercihiyle başarılı bir şekilde atlatılabilir.

Hışırtı, kendi başına uyumaya yeni başlayacak veya kendi başına uyumakta zorlanan çocuklar için ebeveynlere tavsiye edebileceğimiz bir kitap.

Hışırtı, Nesin Yayınevi’nin “Çocuk Cenneti Kitaplığı” dizisinden çıkan ve Yazar Mila P. Genova çocuğundan aldığı ilhamla hazırladığı bir çalışma. Kitabın görselleri de yazara ait ve farklı tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

hisirti_ic_Sayfa_08Küçük zürafa Züri ilk kez kendi odasında uyuyacaktır. Bu fikir ilk önce çok cazip gelmektedir. Çünkü ailesi onun için çok beğeneceği bir oda hazırlamaktadır. Üstelik merhametli yazarımız zürafaların iki büklüm uyuduklarını düşündüğünden sevimli Züri için rahat edebileceği yastıklar çizmeyi ihmal etmemiştir.

Ancak yatar yatmaz karanlıkta hışırtı duymaya başlar Küçük Züri.

Hışırtının nereden geldiğini bulamaz ve korkmaya başlar.

Bir türlü uykuya dalamaz.

Ama korkunç bir yaratık olarak canlandırdığı hışırtının sebebi meğer çok başkaymış.

Devamını okurun ilgi ve merakına bırakalım.

Küçük Züri karanlıkta duyduğu sesi aslında korkusundan abartmıştı. Bu vesileyle tanışacağı arkadaşı ve karanlık hakkında daha öğrenecek şeyleri vardı.

Zürafalar hakkında bilgilendirici notlara yer veren yazar karanlıktaki hışırtılar ve hatta gölgeler hakkında güzel düşünmenin ve hayal kurmanın mümkün olduğunu öğretiyor.