Kar Kitaplığı

Kar bir nimettir, “kara felaket” değildir.

Bu yüzden tüm çocuklar kar yağdığında mutlu olur. Bilirler nimetin değerini…

Kışın en güzel nimetlerinden biri de anlatılan hikâyelerin dinlenmesi, sözlü oyunların oynanmasıdır. Her daim çok güzel olan kitap okumak ise kış mevsiminde bir başka güzeldir.

Çocuklar için bir kar kitaplığı hazırladık. Belirlediğimiz on adet kitaptan dilediğinizi okuyarak bir kış mevsimi anısı biriktirebilirsiniz.

1. Kardan Adamın Şarkısı- Neva Çocuk

Bir kardan adam neden denizi özler? Çünkü özü sudur, kardan adamın vatanı denizlerdir. Hikâyemizdeki kardan adam yalnızlıktan sıkılınca etrafındaki canlılarla arkadaş olmak ister ama sesini onlara bir türlü duyuramaz. Umutla denize kavuşmayı beklemekte, denizin kendi yalnızlığı görüp acılarını gidermesini umarak bir an önce “Şifa Kuşu”nun gelmesini beklemektedir. “Şifa Kuşu” bir an önce gelirse kış mevsimi biter, bahar başlar ve  her yer canlanıp renklenir. Kardan adam yürümeyi çok ister ama bir türlü bu dileği gerçekleşmez, Şifa Kuşu gelince belki yürüyebilecek ve o çok sevdiği denize kavuşabilecektir. Bunun olması için günlerce dua etmiş nihayet sonunda Şifa Kuşu gelmiştir. Güneş açmıştır artık, kardan adam yavaş yavaş eriyerek su olmuş denize akmış ve hasretini çektiği denize kavuşmuştur.

 

2- Kardan Tavşan – Vakvak Yayınları

Çocuk mu kar yağdığını görünce durur mu evde? Sonra bir bakmışsın sözleşmiş gibi tüm çocuklar sokağa, kar topu oynamaya çıkmış. Kendiliğinden bir kollektif harekettir kardan adam yapmak! Ama bu kez çocuklar klişeyi bozuyor, kardan bir tavşan yapmaya karar veriyorlar. Bu fikri sevince başlıyorlar bu sefer kardan havuç, kardan yıldız, kardan ağaç, kardan ay ve kardan güneş yapmaya. Evet evet kardan güneş yapıyorlar ama bu güneş karları eritmeyen cinsten. Çocuklar doyasıya oynuyor ama kimse onlara “yeter artık” demiyor. Ne anneler çocukları eve çağırıyor, ne akşam oluyor ne de karlar eriyor. Çocuklar, zamanının dondurulduğu bir vakitte oyna dalıyorlar. Kış, zamanı da dondurmuş gibi bu kitapta. Mevlana İdris’in “acayip hayvanlar serisi”nden bir hikâye.

3- Kış Masalı- Timaş Yayınları

Kardan adam yaptıktan sonra çocuklar başka oyunlara dalar ve kardan adamı unutursa ne olur? Kardan adam oynayan çocukları izler ve onlar evine gidince de aynı çocuk neşesinin evlerde yankılandığını düşünür. Akşamları çocuklarla aynı evde olmayı diler. Bu dilediğini Kar Perisi’ ne sunar. Kardan adam dileğine ulaşmış mıdır acaba? Sara Binici’nin kaleminden…

 

4- Kar Tanesinin Serüvenleri – 1001 Çiçek

İranlı çocuk edebiyatı ustalarından Samed Behrengi’nin hikâyesinde bir kar tanesi ile bir çocuğun arkadaşlığı anlatılıyor. Çocuk usulca dokunur kar tanesine ve onunla tanışmak ister. Dile gelen kar tanesi başlar kim olduğunu ve başından geçenleri anlatmaya. Bir su damlası iken nasıl kar tanesine dönüştüğünü anlatmaya…Gökyüzündeki seyahatinin ardından bir kar tanesi olarak yere düşerken iyi kalpli bir çocuğa değmeyi dilemiş meğer kar tanesi.Üç sayfalık kısa ve buruk bir hikâye.

 

5- Mükemmel Bir Barınak- Altın Kitaplar

Kış mevsimi bambaşka duygular çağrıştırır. Tipi hâlinde yağan karı evlerimizden seyrederek düş kurmanın tadına doyulmaz. Tipi altında barınak arayan Kırçıl Ayı ve küçük arkadaşı Kınalı Sincap acaba kendilerine düş kurabilecekleri mükemmel bir barınak bulabilecekler mi? Kalpleri ısıtacak sıcacık bir öykü sizleri bekliyor. Aysun Berktay Özmen yazdı.

 

 

6- Karlı Bir Gün – Tübitak Yayınları

Neden kar yağdığını hiç merak etmiş miydiniz? sorusuyla başlıyor kitap. Üç küçük çocuk pencerelerinden gördükleri kar manzarasıyla heyecanlanıyor ve hemen oynamaya çıkıyorlar. “Bir kış günü hayal edin. hava öyle soğuk ki ağzınızdan çıkan hava, duman gibi görünen küçük su zerreciklerine dönüşüyor.” Kitap neden kar yağdığını anlattığı gibi karlı bir günde neler yapıldığını da anlatıyor.

 

7- Bu Kış Kimse Üşümeyecek – Yapı Kredi Yayınları

Feridun Oral’ın yazıp resimlediği kitap küçük bir farenin kara kış bastırmadan evine yakacak odun taşıma çabasını anlatıyor. Odunları toplar ama bunları evine nasıl taşıyacaktır? Arkadaşları sırayla ona yardıma girişir. Güçleri yetmediği noktada daha güçlü bir diğerinden yardım isterler. Tam çözüm bulmuşken yaşanan bir kazayla fare, tavşan, tilki ve ayı bastıran tipide mahsur kalırlar. Onları ne kurtaracaktır dersiniz?

 

8- Kar Tanelerinin Dansı – Düş Gezgini

Kaya ve Sinan kayak okulundaki arkadaşları ve hocalarıyla beraber karlı bir tepede kaybolurlar. Sığındıkları mağarada Berkant hocalarının anlattığı masallarla vakit geçirirken çok ilginç olaylar gelişir. Mağaraya sığındıklarında uyumamak ve donmamak için anlattıkları birbirinden güzel masallardan oluşan hikâyede çocukların kayak gibi kış sporlarına ve masallara ilgi göstermelerini sağlayacak bilgiler de yer alıyor.

 

9-  Kış Masalları – Yapı Kredi Yayınları

Tarık Demirkan her mevsime özel dünyanın farklı coğrafyalarından derlediği masallarla çocuklara yönelik çok iyi bir iş çıkarıyor. Tabi sadece çocukların değil büyüklerin de büyük bir beğeni ile okuduğu bu masallar serisinin ilk kitabında kışa dair oldukça keyifli ve ilginç bilgiler yer alıyor. Hem kış mevsiminin tadına varıp hem de farklı kültürlerin dünyasını tanıyabileceğiniz bir çalışma.

 

 

10- Burun Giysisi – Can Yayınları

Tüm güzelliğine rağmen kış zorlu ve ağır şartlarda geçer. Üşür insan, çocuklar üşür. Kalın kalın giyinerek soğuğu yenmeye çalışır. Ama insanı ısıtan kat kat giyinmek midir yalnızca? Anne babalar çocuklarını bir giysiden daha fazla ısıtacak o şeyi çok iyi bilirler: sevgiyi. Banu Aksoy yazdı.