Oyuncak Temalı Çocuk Kitapları

Küçük çocukların oyun ve oyuncağa dair algılarını konu edinen kısa bir liste hazırladık:

 

Oyuncaklarını Kıran Çocuk- KÖK YAYINCILIK

Oyuncaklarını kırmayan çocuk yoktur. Aman canım oyuncaktır kırılır, ne var bunda demeyin. Zira oyuncak dünyası sizin sandığınızdan çok daha fazla bu konuya içerliyor. Ayrıca oyuncağını kıran çocukların neden böyle davrandığına dair psikolojik sebepleri de ihmal etmemekte de yarar var. Kitabımız, sürekli oyuncaklarını kıran, bozan bir çocuğun oyuncaklarının hüznünü anlatıyor. Bir çocuğu oyunla mutlu etmek dışında amacı olmayan oyuncaklar, kırılmalarından ötürü kırgındır. Hepsi eksik, yaralı ve parçalanmış oyuncaklar çocukla konuşur. Durum, tahmin ettiklerinden daha farklıdır. Çocuk, onları üzmek için değil içlerinde ne olduğunu merak ettiği için oyuncakları kırmaktadır, bozmaktadır. Böylece yaşamın kendisini öğrenmeyi uman çocuktan oyuncakların tek ricası vardır, oyundan sonra parçalarının birleştirilmesi. Şiirsel anlatımı ve rengârenk çizimleri ile çocuğunuza oyuncaklara hassas davranmaları konusunda okuyabileceğiniz bir kitap.

 

Oyuncakları Toplamak Kimin Görevi- TİMAŞ

Çocukların oyuncaklarıyla oynamalarının en büyük sıkıntısı, ortaya çıkan dağınıklıktır ve genelde bu işi çözen de annelerdir. Ama Burcu’nun annesi bu konuda kararlıdır. O nasıl ki mutfağı temizleyerek “üzerine düşen vazifeyi” yapıyorsa Burcu da aynı şekilde oyuncaklarını toplayarak görevini yapmalıdır. Üstelik Burcu arkadaşıyla birlikte her oyundan sonra oyuncakları toplamayı akıl edebilseydi oyuncakları bu denli dağılmayacaktır. Yine de uykusuzluğa yenik düşerek oyuncakları toplamayı sabaha erteleyen Burcu, yatağında kalan oyuncağını kıracak ve bu yüzden büyük bir korku yaşayacaktır.

 

 

 

En Sevdiğim Oyuncak- YAPI KREDİ YAYINCILIK

Bir çocuk için oyuncağın ne olduğunun ona bırakılması gerekir. Ama maalesef ebeveynler bu konuda da çocuklar adına kararlar alıyorlar. Onlara olabildiğince çok oyuncak alarak en iyisini yaptıklarını düşünüyorlar; ama asıl mevzu çocuğun baktığı her şeyde bir oyun kurabilmesidir. Aksi, oyuncağın çocuğu yönetmesi olur. İşte size bir kepçeden uçak, şemsiye, salıncak, köpek, ayna ve bir at yapabilen bir çocuk dünyası. Ama ne var ki en sevdiği oyuncağı bilmedikleri için çocuk, anne-babasına sitem eder. Bir çocuğun en sevdiği oyuncağı bilmek, çocuğa yakınlığı gösterir. Bizden söylemesi.

 

Oyuncu Bulut- KÖK YAYINCILIK

Oyun ve oyuncak konusunda çocuklara serbest alanlar açmak onların düş gücünü beslemek için önemli. Belki de bu sayede yeryüzündeki bütün çocukların benzer oyunları oynadığını görerek kendilerini evrenin önemli bir paydaşı hissetmelerini sağlayabiliriz. Bir bulutla içinden konuşmayan ve onu türlü türlü şeylere benzetmeyen çocuk var mıdır? Hikâyemizde canı sıkılan çocuğa bir bulut el uzatır ve beraber keyifli bir yolculuğa çıkarlar. Ne ki insanların yağmura ihtiyacı vardır ve bulut, görevinin başına geçmek zorundadır. Oyun oynamayı seven bulutun çocuklara yaşattığı sevinç okumaya değer.

 

KAYNAK: çocuk şehri dergisi 1.sayı

Bir cevap yazın