Mülteci Çocuklar İçin Arapça “Elmer”

Maya Odeh, savaşın mahvettiği Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde insanî çalışmaların etkisini inceleyen bir araştırmacı. Barselona Enstitüsü’nde master yapan Odeh’in yeni inceleme alanı Berlin. Burada Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen mültecilerin sosyal çalışmalarını ve rehabilitasyonunu inceliyor.

Ailesiyle birlikte Berlin’e göç eden 12 yaşındaki Hediye’nin hayat hikayesini sunuyor bize.

Hediye kaçak botlarla ulaşmamış Berlin’e. Refah Kapısı’ndan İtalya’ya, oradan Belçika ve en son Berlin’e gelebilen talihli mültecilerden. Maya Odeh bir Ramazan günü tanışıyor Hediye ile. Hediye’nin Filistin Arapça’sı diğer Arap mültecilerden oldukça farklı. Hediye için Gazze dünyanın en güzel ülkesi. 9 aydır Berlin’deler ve kendi yemek kültürlerini koruyabiliyorlar. Zaten Berlin’de Arap restoranlar bir hayli fazla.

Hediye iki kardeşiyle birlikte Katolik bir okula gidiyor. Büyüyünce doktor olmayı isteyen Hediye asla Almanya’da kalmayı istemiyor. Gazze’nin sokaklarını ve okullarını aradığını söylüyor. Okula başladığında arkadaşlarından hoş bir muamele gören Hediye ve kardeşleri Almancayı öğrenmek için epey çabalıyor.Büyüdüğünde başörtü takmak istediğini söyleyen Hediye bir gün okula başörtülü gittiğini ama okulda azarlandığını anlatıyor. Bu haliyle bir daha okula gelemeyeceğini söylemişler.

Maya Odeh Berlin’deki gönüllü araştırması esnasında bir gün bir okulun kitap okuma etkinliğine katılıyor. 500 öğrencilik grupta Türkiye, Afganistan, Suriye, Macaristan, Arnavutluk ve Romanya’dan çocuk mültecilere dünyaca ünlü Elmer kitaplarının Arapçası okunuyordu.

Arapça kitap okuma deneyimini ilk kez yaşayan öğretmenler bu farklılığını anlatırken Arapça ile ilgili yapılan faaliyetlerin çocuklara iyi geldiğini aktarıyor. Pek çok kültürün bir arada olduğu etkinliklerin Almanya’da çok popüler olduğunu söylüyor.

Arapça Elmer okumak mülteci çocuklarda iki dilli bir gelişim sağlıyor ve entegrasyon için işe yarıyor. Kitaplar Almanca ve Arapça olarak iki dilli okunuyor. Çocuklar Almanca öğrenmeye gayret ederken öğretmenler de Elmer sayesinde Arapça’yı ilk kez telaffuz etmiş oluyorlar.

KAYNAK: opendemocracy