“Dünya dikdörtgen değildir”

Irak kökenli ünlü kadın mimar Zaha Hadid’in hayatı bir çocuk kitabında anlatıldı: “Dünya dikdörtgen değildir”. Kitabın yazarı ve illüstratörü Jeanette Winter, Hadid’in hayatının çocuklara büyük bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyor.

Kitapta Hadid’in Çin, BAE, İtalya, Avusturya gibi ülkelerdeki çalışmalarının görselleri de yer alıyor. Kitap üzerinde 7 yıl boyunca çalıştığını söyleyen yazar Winter pek çok mimarlık kitabı okuduğunu ama hiçbirinin Hadid’inki kadar etkileyici olmadığını söylüyor. Çok özgün eserler ve fikirler ürettiğini görmek Winter’i epey heyecanlandırmış.

 

Kitapta, Zaha Hadid’in çocukluğu boyunca Irak’ın güzel nehirlerinden, kum tepelerinden ve eski kent kalıntılarından nasıl etkinlendiği ve doğadan aldığı ilhamla tasarladığı binalar anlatılıyor.

Kariyerine Londra’da başlayan ve uzun yıllar burada yaşayan Zaha Hadid’in hayat hikayesi çalışmaları kadar etkileyici. Bağımsız düşünebilmenin ve yaşayabilmenin ipuçlarını da okuyabileceğimiz kitap, yazarın deyimiyle çocuklara hayallerini gerçekleştirmek için bir ışık kaynağı niteliğinde.

 

KAYNAK:  QUARTZ