Hayvan Atlası

Çocuklara evreni ve evrenin içinde beraber yaşadığımız canlıları anlatan kitaplar her zaman önemli ve eğlenceli kabul edilmiştir. Özellikle de illustrasyondaki ilerlemeler ve resimli kitapların cazibesi doğa ve bilim kitaplarının çok küçük yaştaki çocuklara bile hitap etmesini sağlıyor.

Taze Kitap‘tan çıkan Hayvan Atlası evreni keşfetmeye yardımcı kitaplardan biri. Zeynep Sevde ve Fatih Dikmen’in ortaklaşa hazırladığı atlasın içinde yer alan hayvanlar yaşadıkları bölgelere göre sınıflandırılmış. Böylece hem kıta bilgisi hem de hayvan ekosistemi hakkında bir bilgilendirme yapılmış oluyor. Anlatılan her bir hayvan için özel başlıklar seçilmiş ve bu başlıklar çocuğun o hayvanla kuracağı ilk ilişkinin adımı oluyor. Örneğin gelincikler için “savaş dansı yapan minik avcı”, sincaplar için “doğal konserve ustası”, develer için “çölde mutlu bir seyyah” gibi tabirler akılda kalıcı oluyor ve hayvanların en çok bilinen özelliğinin öne çıkması sağlanıyor. Bu anlatımın çocukların kelime dağarcığını geliştireceği de muhakkak. 

Atlasta pek çok ilginç hayvana yer veriliyor. Çoğunun adını çocuklar ilk kez duyacak. Böylece evrendeki çeşitliliğin ne kadar hayret uyandırıcı olduğunu idrak edebilecek. Öte yandan kainattaki hayvanların birbirine benzerliği başka bir hayranlık vesilesi. Bunu başlıklardaki vurgulardan anlayabiliriz: “pijamalı eşek:zebra, kükreyen tembel kedi: aslan, zıplayan koca kulak: Arap tavşanı, dev fare: kapibara.” Gerek aynı aileden gelen cinsler gerekse yakın çevremizdekine benzeyen diğer türler çocuğun benzerlik ve bağ kurma yetisini güçlendirecektir. Bu tür kitaplar okumanın en önemli yanı da budur.

Çizimlerin büyüklüğü özellikle küçük yaştaki çocuklar için bir hayli ilginç olabilir. Kocaman resimlere baktıkça çocukların gözlerinin kocaman açılacağı muhakkak. Sümeyye Eroğlu çizimlerde ayrıntılara girmeden kaba tasvirler yapmayı tercih etmiş. Bu, kaba şemalar çizen erken çocukluk evresi için önemli bir ayrıntı olarak duruyor. Atlas incelemenin yanı sıra kitaptaki görsellere bakarak resim çalışmaları da yapılabilir.

Kitabın bir de sürprizi var. Büyük bir harita ve çıkartmalar sayesinde uygulamalı bir kitap okuma etkinliğine dönüşüyor.

Kara, hava ve denizde canlılardan örneklerin paylaşıldığı, kıtalara göre düzenlenen Hayvan Atlası’nı beğenenler için güzel bir haber var! Yayınevi çok yakında “Böcek Atlası” yayımlayacak.