Ay’ın Çevresinde Seyahat’in 1870 Baskısı, İlk Bilimsel Uzay Tasvirlerine Sahip

Jules Verne‘ün Ay’a Yolculuk ve Ay’ın Çevresinde Seyahat adlı kitaplarında yer alan ve dönemini aşmış bilimsel illüstrasyonlarının yer aldığı çalışmayı Bayram Sarıkaya derledi.

***

Ay’a Yolculuk, 1865’de ilk kez basıldığında kahramanlarımızın kaderi kitabın sonunda bir muamma olarak kalmış ve okuyucular bir devam kitabı için tam beş yıl beklemek zorunda kalmışlar. Ve beklenen an nihayet geldiğindeyse buna fazlasıyla değmiş; çünkü bu kitabın içinde Émile-Antoine Bayard’ın akıllara durgunluk veren uzay ve Ay çizimleri bulunuyormuş. Aşağıdaki iki çizimin henüz Ay’a dair herhangi bir uydu fotoğrafının bile çekilmediği bir dönemde, 1870’te çizildiğini belirtsek ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız muhtemelen.

Daha önce de uzayla ilgili çeşitli tasvirler ve illüstrasyonlar bulunuyormuş elbette fakat Bayard’ınkilerin bilimsel yönü hepsini geride bırakmış. Öyle ki sanatçının çizdiği illüstrasyonlar günümüzde “ilk gerçekçi uzay tasvirleri” olarak değerlendiriliyor ve dönemin bilimsel gerçeklerini yansıtıyorlar. Ay’a Yolculuk ve Ay’ın Çevresinde Seyahat daha sonra tek cilt olarak birleştirilmiş ve Jules Verne bu çizimlere ek olarak zamanın önde gelen selenografi uzmanlarından Beer ve Maedlerm’e Ay’ın haritasını çıkarttıracak kadar ileri gitmiş.

Verne’in tasvirleri ve Bayard’ın çizimleri, “özel efektin öncüsü” kabul edilen Georges Méliès’e de ilham vermiş. Méliès’in 1902’de çektiği Ay’a Yolculuk, sinema tarihinin ilk senaryolu filmi ve bilimkurgu filmi unvanına sahip olmakla birlikte Verne ve Bayard’ın etkileri açıkça görülebilir. Émile-Antoine Bayard ve Alphonse de Neuville’in kitapta yaşanan diğer olayları ve karakterleri betimlemek için çizdikleri illüstrasyonlara buradan bakabilirsiniz.

Bilimkurgu sadece bilime yön vermekle kalmıyor; sanata da yön verebiliyor. O yüzden, iyi bilimkurgu sadece iyi edebiyat değil ­ayrıca iyi sanattır da.

KAYNAK: kayıp rıhtım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir