Yarım Kalan “Küçük Şeyler”i Shaun Tan tamamladı

Sanatatak’tan Özlem Akarsu Mel Tregonning’in intiharından sonra yarım kalan resimli romanını tamamlayan Shaun Tan yazısını çevirdi. 

***

Kan banyoları ve karabasanlar: Shaun Tan’in masalsı heykelleri

Bu Mel Tregonning’in hikayesi. Kitabı Küçük Şeyler, ailesinin, yayıncısının ve kitabı tamamlayan ve ölümünden sonra dokunaklı bir miras olarak yayınlayan sanatçı Shaun Tan’in birlikte gösterdikleri çabalardan sonra yayınlandı.

“Belli bir dikkatin gerektiğini hissettim” diyor Shaun Tan, “İnsanlar basit çıkarımlardan kaçınmak istiyorlarsa dikkatli olsalar iyi ederler.”

“Pek çok sanatçı için içsel zorluklarla uğraşmak en çok da yüksek aydınlanma ve farkındalık anını temsil eden sanat yapma halidir. Bu kırgınlığın ifadesi değildir ve ben Mel’in çalışmasında bu hissi buldum, herkesin aşina olduğu, evrensel konulara duru ve eleştirel bir bakış.”

 

Violet Tregonning için bu Mel’in çalışmasının ruhuydu. Kardeşinin intiharıyla yaşadığı iç yakan kaybın, yalnız ve kaygılarla dolu hisseden çocuğun hikayesiyle ayrılmaz bağları var. Bununla birlikte Violet bu çocuğun Mel olduğunu söylemenin çok basitleştirmek olacağını söylüyor.

“Ben evden uzaklaşırken ve kısa bir süre önce evlenirken –bu yüzden kendimi suçlamamaya çalışıyorum- onun kendini biraz yalıttığını düşünüyorum ama biraz yalnızdı sanırım ve hızla gerçekleşen akli çöküntüler nedeniyle yeteri kadar zamanı yoktu. Yeteri kadar uyuyamıyordu ve iyi bir akıl sağlığı için uyku vazgeçilmez bir önem taşır.”

Diğerleriyle birlikte Kayıp Şey, Kırmızı Ağaç ve Varış kitaplarından sorumlu olan Tan bir sessiz öykü uzmanı. Shaun Tan “sadece işin teknik olarak gerçekleşmesine yardım ettim” diyerek kitaptaki rolünü olduğundan önemsiz gösteriyor. Çünkü bir başkasının bitmemiş görünen işini tamamlamak hiç de küçük bir şey değil. Sadece üç çizim yapmış, ama hangi çizimlerin ona ait olduğunu anlamak mümkün değil.

Tan: “Bu resimler üzerinde çalıştığım bütün bu zaman boyunca Mel’in eleştirel gözünün çizilen her çizgiyi ve lekeyi nasıl incelediğini hissettim ve onun neler düşüneceğini merak ettim. Bir tavsiye soramadan ya da bir onay alamadan çalışmak çok garip bir deneyimdi. Referans olarak kullandığım özgün çizimlerde Mel oldukça hazır ve nazır olsa da belki de bu yoksunluk benim doğruyu bulabilmek için çok daha fazla çabalamama neden oldu.”

Yazının tam çevirisi için tıklayınız.

Bir cevap yazın