Masallar melodiye dönerse…

Suhube ve Volkan Göker, Fikir Kumabarası isimli İnstagram hesabının kurucuları. Yıllardır biri müzik diğeri değerler eğitimi veren iki eğitimci. Kendi işlerini icra etmenin yanı sıra karı koca olarak da birlikte birçok proje yürütüyorlar. Değerler eğitiminde, ilk ve orta öğretim çocuklarına eğitim materyali olarak kullanabilecek rap – hip hop şarkılar hazırlayan çift, fantastik hikayeler kurgulayıp değerlerin dikkat çekmesini ve akılda kalıcı olmasını sağlıyor. Eğitim materyallerine alternatifler üreterek çocukların algılarını güçlendirmek için uğraşan çift, bir hikaye kitabı ve müzik albümü de çıkarmışlar. Göker çifti bir de müzikli masallar yazıp anlatmaya başlamışlar. Çocuk Kütüphanesi Gönüllüleri ile çocuk kütüphanelerinde etkinlikler yapmaya başlayan Fikir Kumabarası’nın kurucuları geçtiğimiz günlerde Üsküdar’da bulunan Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi’nde ‘Kütüphanede Müzik Var’ etkinliği gerçekleştirdiler.

Suhube Göker, aslında Turist Rehberliği bölümü ve İlahiyat Fakültesi’ni bitirmiş. Çocukluğundan beri de yerel ve ulasal televizyon ile radyolarda program yapımcısı ve sunucusu olarak görev yapmış. Birçok eğitim projesinde görev alan Göker, çocukluğunda göçmen olan anneannesinden dinlediği mistik hikayeleri, şimdilerde kendisinin dillendirdiği gizemli masallara dönüştürerek hem anlatmaya hem de yazmaya devam ediyor.

Volkan Göker ise İslami bilgileri rap – hip hop şarkı tarzında kurguluyor. Hatta bu şarkılarını ‘Kukla’ isimli albümünde toplamış. Klasik batı müziği eğitimi almış olan Göker, ilkokul 4’üncü sınıfta piyano çalmaya başlamış. Beste yapan ve şarkı söyleyebilen müzisyen, “Batı müziği ile uğraşırken barlardan kurtulamıyorsunuz. Buna yıllarca kafa yordum. Hem müzik yapıp hem de inancımın gerektiği gibi yaşamam gerekiyordu. İnancımı ve sevdiğim işi birleştirebilmek için çok uğraştım. Baya ızdıraplar çekip gözyaşları döktüm” diyor. 2 ila 60 yaş aralığında öğrencileri olan Göker, çeşitli kurumlarda çalışıp öğretmenlik yaptıktan sonra artık sadece çocuklar için çalışmaya karar vermiş. ‘Şarkıdan Masallar’ adlı yeni bir çalışma başlatan çift, bu format ile masalları müzik ile birleştiriyor. Suhube Göker eşinin yazdığı masalları seslendirirken Volkan Göker gitarıyla hikayeleri daha da eğlenceli hale getiriyor. Şarkıdan masallar çalışması üzerinde bir yandan çalışmaya devam eden çift, masallarını da bir kitapta toplanmaya hazırlanıyorlar.

İlerleyen günlerde Fikir Kumbarası’nın yeni projelerini duyabilirsiniz. Takip için tıklayınız.

KAYNAK: Yenişafak