Çocuklara Filistin’i anlatan Alfabe Kitabı

Golbarg Bashi çocuklar için bir alfabe kitabı yazdı. Ancak bu alfabe diğer kitaplardan epey farklı. Bashi’nin yazdığı alfabe kitabındaki harfler için tercih ettiği kelimelerin hepsi Filistin kültürü ve direnişini anlatıyor.

Aslında daha önce bu tür çalışmalar yapılmıştır. A is for America, B is for Brazil, C is for Canada gibi. İlk kez Filistin için yapılan “P is for Palestine” kitabı Filistin’i de bir devlet olarak kabul etme anlayışıyla yorumlanabilir.

Belki de bu yüzden ve dahası kitaptaki vurgu ve görsellerin ayrımcılık yaptığını düşünen bazı İsrailliler için kitap oldukça “tehlikeli”. 

Yazar Bashi Yahudi düşmanlığı ithamlarını da içeren çeşitli eleştiri ve tehditler aldığını söyledi. 

Ancak tüm bu olumsuzluklar kitabın önemine gölge düşüremedi. Yayımlandığı günden beri tüm dünyaca ilgiyle karşılandı. Çıkar çıkmaz ilk baskısı biten kitap şimdi ikinci baskı için ön siparişleri alıyor.

İran asıllı çocuk gelişim uzmanı ve çocuk kitapları yazarı Golbarg Bashi‘nin “Çocuklar için Filistin Alfabesi” kitabıyla çocuklar, Filistin tarihi ve kültürü için önemli kavram ve kelimeleri öğrenmiş olacak.

KAYNAK: AJANSLAR

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir