Observer Araştırdı: Çocuk Kitaplarındaki Karakterlerin Çoğu Erkek

Observer Gazetesi yaptığı araştırmada 2017 yılında yayımlanan ve en çok satanlar listesine giren 100 çocuk kitabını inceledi. Araştırma sonucunda incelenen kitaplar içerisinde yer alan karakterlerin çoğunun erkek olduğu sonucuna vardı. Kitapların beşte birinde ise hiç dişi karakter yok.

Karakterleri bir tv proramına dönüşen Charlie ve Lola isimli resimli kitabın yazarı ve çizeri Lauren Child araştırma sonucunun kendisini şaşırtmadığını söyledi: “Bu istatistik bizim televizyon ve sinemada da gördüğümüz bir şey. Aynı zamanda bu sonuç, toplumun bizi nasıl gördüğüne dair de bir mesaj taşıyor. Erkek karakterler iyilik ve kötülüğün başkahramanı olarak  resmedilirken dişi karakterler daha çok figuran olarak yer alıyor. Cinsiyet eşitliğini olduğunu hissetmek çok zor”

Araştırmaya göre kitaplarda tasvir edilen erkek karakterin çoğunluğu ejderha ve ayı gibi güçlü ama tehlikeli karakterler. Buna karşılık dişi karakterlerin büyük bölümü küçük, zayıf ve korunmaya muhtaç kuş, kedi veya böcek gibi karakterler.

Observer’ın araştırmasını değerlendiren İngiliz çocuk kitapları yayıncısı Walker Books’tan Dierdre McDermott, dişi baş karakterlere sahip kitapların da 2017’de yayınlandığını ancak bunların yüksek satış rakamlarına ulaşmadığını söyledi: “Ebeveynler çoğunlukla kendi çocukluklarından bildikleri ve güvendikleri karakterlere ilgi gösterir. Oysa ebeveynler yeni roller ve kahramanlar için kendilerini hazırlamalıdır. Yayımladığımız kitaplara zayıf bir kız karakter koymak isteyen olsaydı kitabı kafasına atardım!”

KAYNAK: theGuardian