Prematüre Bebeği Kitapla İyileştirmek

Helen’in bebeği 28 haftalık doğdu. Uzun bir süre Middlesbrough’da  James Cook Üniversite Hastanesi’nde yeni doğan ünitesinde tedavi gördü.

Middlesbrough’daki bir okuma kampanyası ve Bliss ismindeki bir yardımsever kuruluş hastaneyle ortak bir proje başlattılar. Helen’e prematüre bebeğine okuması için kitap verdiler.

Helen’in James’e okuduğu ilk kitap Tavşan Peter idi. “Dürüst olmak gerekirse, ilk başta kendimi biraz tuhaf hissettim. Diğer aileler odadaydı, hemşireler çok önemli işler yapıyorlardı ve ben orada oturmuş kitap okuyordum.3 sayfa geçince fark ettim ki durum böyle değildi. Bu dünyadaki en normal şeydi ve ben bundan hoşlanmıştım. Sanırım James de!”

Tavşan Peteri diğerleri takip etti: Gruffalo, Sevgi İsteyen Aslan, Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum gibi. “Mümkün olduğunca onunla olmak istedim, fakat sadece ilk 8 gün hastanede kalabildim. Ondan ayrılırken bir rutin oluşturmuştuk. Çıkmadan birlikte bir hikâyemiz olurdu. Sonra ben ona güle güle der, onu orada bıraktığım için biraz daha iyi hissederdim. James Cook’taki hayatımda kitaplar ve hikâyeler çok önemli bir yer tutuyor.”

Helen ailesini ve arkadaşlarını da James’e kitap okutmayı başarmıştı. “Onlar için de James’le bağ kurmak için çok güzel bir yoldu ve onun için bir şeyler yapabilmeleri için de. Hatta arkadaşlarımın çocukları James’e kitap okuyan videolarını gönderiyorlardı.”

Helen okumanın, konuşmanın ve şarkı söylemenin James’e yardım ettiğini düşünüyordu ama emin olamıyordu. Bir gün James beş haftalıkken beslenme esnasında hiç durmuyordu. Helen şarkı söylemeye başladı ve James sakinleşti. “mucize olarak adlandırdığım anlardan biriydi hayatımda” diyor Helen.

Helen diğer annelerin de prematüre bebeklere okumak, onlarla konuşmak ve onlara şarkı söylemenin önemini kavramasını istiyor. “James’e kitap okumak bana gerçekten onun annesiymişim gibi hissettirdi. Hastane onun tıbbi ihtiyaçlarını karşılıyordu ama kimse annesinin yerini tutamazdı. Ve en iyi anne olabilmek için ona hep kitaplar okudum ve her zaman okuyacağım”.

KAYNAK: LiteracyTrust

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir