Samsun’da Raf Var Kitap Yok

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Oku Anla Yaşa Projesi” 1,5 yıldır Samsun’daki bütün okullarda uygulanıyor. Projenin ikinci ayağı olan evde kitap okuma çalışmaları ise il genelinde başlatıldı. “Samsun İçin Okuma Vakti” olarak isimlendirilen etkinlik ile her gün saat 20.00’de anne, baba, çocuk herkesin; televizyonu, tableti, telefonu kapatarak kitap okuması amaçlanıyor.
Herkes tarafından takdir edilen bu proje, kırsalda şu an için beklenen sonuca ulaşamadı. HHALK olarak, kırsaldaki boş rafların ve kitap bekleyen okullardan bazılarının ‘fotoğrafını çektik’. Samsun’da başlatılan ‘okuma vakti’ne, okuyacak kitapları olmadığı için dahil olamayan okullar, kitap desteği bekliyor. Özellikle Samsun’un kırsal alanlarında yer alan birçok okulda, çocuklara küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığını kazandırmak isteyen okul müdürleri ve öğretmenler, kendi imkanları dahilinde çalışmalar yürütse de yeterli olmuyor. İşe onlardan bazıları:
Samsun Çarşamba İlçesi Ağcagüney Mahallesi’nde bulunan Ağcagüney Ortaokulu yetkilileri, çevresinde bulunan Ağcagüney İlkokulu ve Ağcagüney İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin de faydalanabileceği büyüklükte bir kütüphane kurdu. Kurulan kütüphane’de eksik olan şey ise, kitaplar. Öğrencilerin okuma bilincini kazanması için büyük uğraşlar sonucunda okul yetkilileri imkanlarıyla kurulan kütüphane, kitap eksikliklerinin giderilmesi için yardım bekliyor. Gazetemize konuşan Ağcagüney Ortaokulu Müdürü Taner Erduran; 300’ü aşkın bir öğrenci nüfusunun faydalanmasını planladıkları kütüphane için, “Kütüphanemiz var ama kitabımız yok. Yetkililerin ‘Okuma vakti’ etkinlikleri kapsamında, biz ve bizim durumumuzda olan okullara yardım edeceklerini düşünüyoruz. Çocuklarımız, geleceğimizi aydınlatacak ve onlara bu ışığı kitaplarla bizler vereceğiz” dedi.
Samsun Terme İlçesi’nde bulunan Terme Hüseyinmescit Ortaokulu da kütüphanesindeki yarı dolu rafların dolmasını bekliyor. Okul yetkilileri tarafından oluşturulan kütüphane bağışlarla kitap ihtiyaçlarının bir kısmını giderse de, okulda bulunan öğrenci nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteye henüz ulaşmış değil. Gazetemize konuşan Okul Müdürü Alaettin Arslan, “Bağışlarla ve yardımlarla kütüphanemizi aktif hale getirebildik. Uzun ve zor bir süreç oldu. Öğrencilerimiz bizlerin geleceği ve onları hayata bağlayacak bilginin kaynağı ise kitaplar. Bizler, okuma konusunda duyarlı davranarak Samsun’u hatta Türkiye’yi harekete geçiren Samsunlu yetkililerin, aynı durumda olan hatta hiç kitabı olmayan okullara yardım edeceklerine inanıyoruz. Bir kişi bile okusa bizim için, geleceğimiz için kar” dedi.
Öte yandan Samsun İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Yetik, Samsun’da kırsalda bulunan bazı okullarda kütüphane bulunmaması yada kitap eksikliğini ‘İsteyen bağışta bulunabilir’ sözleri ile değerlendirdi.