Bologna Çocuk Kitapları Fuar’ında Carla Poesio Konferansı

Edebiyat eleştirmeni Carla Poesio’nun Bologna Çocuk Kitap Fuarı’nın doğuşunda ve gelişiminde belirleyici rolü iyi bilinmektedir. Carla, 1960’ların başında, Frankfurt’a yaptığı ziyarette, uluslararası yayıncılık topluluğunun çocuk kitaplarına adanmış bir etkinliğe katılmaya hazır olduğunu ispatladı. Fuarın yapıldığı günlerde, her yıl yayıncılık sektöründeki en son gelişmelerle uluslararası basını memnuniyetle karşıladı ve tavsiyelerde bulunarak vazgeçilmez bir referans noktası haline geldi.

Carla Poesio Mayıs 2017’de hayatını kaybetti ve Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, “Bir Tutku Kadını Olan Carla Poesio: Çocuk Kitaplarının İncelenmesi, Yorumlanması ve Yazılması” konulu konferansın organizasyonu Poesio’yu yâd etmiş olacak.

Konferans, Carla Poesio’nun kariyerinin dönüm noktalarını yakından takip eden Genova Üniversitesi profesörü Pino Boero’nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Bunun ardından, Bologna Üniversitesi Profesörü Emy Beseghi, İtalyan Üniversitesi Çocuk Edebiyatı alanında ‘En İyi Eleştirmen Tezi’ne Carla Poesio Ödülü’nü  vermek üzere orada bulunacak.

Daha sonra, Carla’yı tanıyan insanlar: Floransa’daki “Gabinetto GP Vieusseux” da Tarih Arşivi’nden sorumlu olan Caterina Del Vivo ,IBBY Italia Başkanı Silvana Sola , yazar ve illüstratör Letizia Galli ile gazeteci ve yazar Donatella Trotta Carla Poesio’nun hayatından bahsedecek.

Son olarak, sektördeki önde gelen yayınların editörleri, Liber Yayınevi’nden,Domenico Bartolini; Andersen Yayınevi’nden, Barbara Schiaffino ve Walter Fochesato; Il Pepeverde  Yayınevinden, Paola Parlato ve son olarak Hamelin Yayıncılık’tan, Giordana Piccinini konuşmalarını yapacaklar.

Konferans, günümüz medyasının çeşitli anlatı deneyimlerini özetleme görevini üstlenecek olan uluslararası gazetecilerin: Maria Tregos , Julia Eccleshare ve Claude Combet  Ada Treves’in sunumlarıyla sona erecek.

 

ÇEVİRİ: Fatma Nur KAYIKÇI

KAYNAK: BOLOGNABOOKFAİR