YALNIZCA TEK BİR KİTAPLA EDEBİYAT DÜNYASINDA İZ BIRAKANLAR

Günümüzde okuma kültürüne yeni bir trend eklendi. Özellikle de bilimkurgu ve fantastik türde görülen bu yeni eğilim seri halinde yayımlanan kitapları okumak. Gençler üçlemelere, birbirinin devamı olan eserlere bayılıyor. Yahut sadece bir yazarın veya yayınevinin eserlerine önem veriyor. Oysa yıllar yıllar önce yazılan ve bugün “klasikler” arasında yer alan ve hâlâ büyük bir keyifle okunan bazı kitapların yazarlarını sadece tek bir kitap ünlü kılmıştır. Sadece tek bir eser bırakan veya tek bir eseriyle tanınan yazar ve eserlerden oluşan bir liste yayımlandı. Mart ayı için yeni bir okuma listesi hazırlayabilir, tek bir kitapla meşhur olmuş bu yazarların “haklı” şöhretleri hakkında araştırma yapabilirsiniz. 

***

 

 

1.”Farklı düşünce ve yaşayış tarzı ile adından söz ettiren İspanyol yazar Cervantes’i ünlendiren eseri Don Kişot’tur. Ayrıca eser modern tarzda yazılmış ilk roman olarak kabul edilir. Yazarın birkaç eseri daha olsa da Cervantes, Don Kişot ile özdeşleşmiştir.

 

2. “Gonçarov’un daha önce yayımlanan birçok yazısı olsa da adını Oblomov ile duyurdu. Dönemin toplumsal yaşantısına ışık tutan eserde, kendi halinde ve aylak bir kişi olan Oblomov’un hikayesi anlatılmaktadır.”

3. “Antoine de Saint-Exupéry, masallarla büyümüş ve en büyük hayali olan pilotluğu gerçekleştirmiştir. Kendi hayatından deneyimleri, hayal gücü, uçma tutkusu ve masallara olan ilgisiyle yazdığı Küçük Prens, bir çocuğun hayallerinin ve dostluğun anlatıldığı hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden bir eserdir.”

4. “Savaş sanatı, Sun Tzu tarafından M.Ö. 6. yüzyılda yazılmış askeri taktikler ve savaş üzerine bir çalışmadır. Her biri savaşın farklı bir yüzünü anlatan 13 bölümden oluşur ve askeri strateji ve taktiğin temel kitabı olarak kabul edilir. Çinli Komutan ve Filozof Sun Tzu, bu eserde bireysel ve toplumsal savaşlarda insanı güçlü ve zayıf kılan yanlarını tüm detaylarıyla ortaya koyuyor.”

5. “Swift; hem eleştirmen, hem şair, hem yazar hem de siyasetçi. Fakat yaptığı bu işler onu, yazdığı tek eser Guliver kadar ünlü etmedi. Guliver’in farklı insanların olduğu ülkelere yaptığı ilginç seyahatleri anlatan keyifli roman, her yaştan okuyucu için sevilen bir klasik.”

6. “Cehennem, Araf ve Cennet bölümlerinden oluşan üç ciltlik eser, hem Dante’yi ölümsüz yaptı hem diğer eserlerinin önüne geçti hem de ölüm, ahiret ve insan üzerine derin anlatımlar içeren konularıyla insanlık tarihinin ve dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri haline geldi. ”

7. “Dünya düşünürü ve tasavvufun en önemli ismi Mevlana, Mesnevi ile menkıbeler, kıssalar üzerinden öğütler vermekte, insanlığın ufkunu açmaktadır. Mevlana denince de akla ilk olarak Mesnevi gelir. Kendisi de Mesnevi’nin diğer eserlerinden farkını kendi cümleleriyle açıklamıştır.”

 

8. Dracula, yalnızca yazarın diğer eserlerinin değil, yazarın kendi isminin de önüne geçmiştir. Dracula, edebiyat dünyasının en bilinen eseri hatta karakteri olmuştur.

 

9. “Anna Sewell, çocukluğunda yaşadığı rahatsızlık sebebiyle koltuk değneklerine bağlı olarak yaşamış. Bu süreçte ona mutluluk veren ve onunla dostluk eden tek şey atlar olmuş. Siyah İnci’yi, bir nevi atlara olan sevgisini ve minnetini göstermek için kaleme almış. Çocuk edebiyatı içinde yer alsa da yetişkinlerin de keyifle okuyacağı bu kitap. Bir atın farklı sahiplerinin yanında yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Yazar, kitabını yazdıktan birkaç ay sonra ölmüştür.”

10. Frankesntein de tıpkı Dracula gibi hem yazarın hem de eserlerinin önüne geçmiş bir eserdir. Kendinden başka bir çok esere de konu olmuştur.

 

KAYNAK: KİTAPCAFE