Çocuklara kitap okumayı sevdirmenin 18 yolu

Annelerin, okuma uzmanlarının ve çocuk gelişimi eğitimcilerinin yorumlarının yardımıyla hazırlanan 18 maddelik bir harita. Çocukların yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayabilmek için ailelerinin desteğine ihtiyaçları var. Bu haritayı takip ederek, bu desteği sizin için daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

 1. Pop ya da rap müzik yerine Sesli Kitaplar dinletin.

Sesli kitap dinlemek de okumak gibidir ve çocukların kendilerini geliştirmesine yardımcı olur. Elissa Mostransky’nin dediğine göre ‘’ Kitabın sesli olarak dinlenilmesi, akıcı okumayı deneyimlemenin harika bir yoludur; bu, doğru, hızlı ve iyi bir ifadeyle, bir metni okuma becerisinin gelişmesine katkı sağlar.’’

 1. Rol Model olarak ‘Okuma Sevgisi’

‘’Çocuklar yetişkinlerin ipuçlarından beslenir’’

Annette Uvena,(İki isteksiz okuyucu annesi): ‘’Abur cuburlarla çevrili bir ortamda büyüdüyseniz, abur cubur seversiniz. Kitap okunan bir ortamda büyüdüyseniz, kitap okumayı seversiniz.’’, ‘’Çocuklarımın kitap okuduğumu gördüklerinden emin oluyorum, ama aynı zamanda kitap hakkında da konuşuyorum. Heyecanla bana hikâyeyi hatırlatan bir şeye işaret ediyorum, çünkü kitapların bana neşe getirdiğini ve onlara neşe getireceğini görmelerini istiyorum.’’

 1. Kitap okuma Teması Belirleyin.

Sessiz, rahat ve kitaplarla dolu bir köşeye ihtiyacınız var. ‘Çocuklar kaleleri sever. İki sandalyeyi birleştirip üzerine çarşaf örterek kendilerine ait bir alan oluşturabilirsiniz.’’ Christina Droskoski (3 çocuk annesi/Orta Okulda Okuma uzmanı) ‘’Tabii kitaplarla daha uzun süre zaman geçirmek istediklerinde, masa üzerinde çalışmaları daha iyi bir tercih olabilir.’’

Kitap okumayı eğlenceli hale getirebilmeniz için bir plaj teması düşünün: yerde havlular, duvara yaslanan bir plaj şemsiyesi, okyanusun bir posteri ve kitapları yerleştirmek için kum kovaları. Diğer olasılıklar: bir korsanın koyu, yağmur ormanı veya uzay gemisi.

 1. Kitapların canlanmasını sağlayın.

3 yaşındaki bir çocuk,  eğer ‘Tohumun öyküsü’ kitabını okumaktan hoşlanıyorsa, kitabı okuyun ve çocukla birlikte bir tohum ekin. Ya da arkeolojiyle ilgili bir kitap okuduysanız, arkeoloji müzesine gidin.

 1. Yazarları Hatırlayın

Okullarda düzenlenen yazarları anma programları gibi evlerimizde, o yazarın eserlerini bir araya getirip üzerinde düşünebileceğiniz bir ortam hazırlayabilirsiniz. Belki de yazar olma yolunda çocuğunuzu heveslendirmiş olursunuz

 1. Kitabı okuduktan sonra filmini izleyin.

Her kitapta geçerli olmasa da, özellikle fantastik kitapların film versiyonlarını birlikte izleyebilirsiniz. ‘’İsteksiz okuyucuları motive etmenin harika bir yolu ”diyor ilkokul öğretmeni ve iki çocuk annesi olan Katie Vaccaro.

 1. Kitapları görünen yerlere koyun.

“Kitapları raflarda saklamayın” ,“Küçük çocukların onlara dokunmasına izin verin, etrafta taşıyın, hatta su geçirmez olanları banyoya atın.” Alice Sterling Honig, (New York’ta Syracuse Üniversitesi’nde bir çocuk gelişim uzmanı.)

 1. Sesli Okuyun!

   Ayrıca, çocuklar uzun yıllar boyunca bugün okuduğunuz öyküyü duyduklarında (ebeveynlerin kucağına sarıldığını hatırlarken) okumayı sevmeyi öğrenirler. Dinleme aynı zamanda yorgun okuyucuya bir mola imkanı verir.

 1. Macera Dolu bir Kütüphane Ziyareti

Kütüphanelerin Web sitelerini işaretleyin, böylece yaklaşan etkinlikleri görebilirsiniz. Çocuğunuzu oraya bir bina projesi için götürseniz bile, kütüphaneyi eğlenceli bir şekilde ilişkilendirecek ve bu iyi bir şey. Ayrıca çocuklarınızın her birine bir kütüphane kartı aldığınızdan emin olun.

 1. Minik yavrulara bir kitabı birçok kez okuyun.

Kitaplar erken dil gelişimini ilerletir. İlk başta çocuklar resimleri görürler; sonra sayfaları çevirmeyi öğrenirler; Sonra hikayenin her zaman aynı olduğunu anlarlar. Tekerlemeler içeren kitaplar özellikle faydalıdır: “Yinelenme fonemik farkındalığa yardımcı olur — tekrarı ve sesleri tanımak,” diyor Carlsson-Paige. “Çocuklar, tekerlemeyi çok seviyorlar çünkü neyin peşinde olduklarını öğreniyorlar ve ahenk kurabiliyorlar.”

 1. Günlük tutun.

  Mostransky’nin üç büyük çocuğunun Pazar sabahları rutininde kanepede toplanmaları ve bir saat boyunca pijamalarıyla bir araya gelmeleri var. ‘Daha sonra, haftanın yoğunluğu geldiğinde, hiç kimse diğer ödevlerin üstüne 20 dakikalık okumaya itiraz etmeye gerek duymaz’  diyor Mostransky. Eğer çocuklar uykuya dalarlarsa  Pazar günü okudukları kitaplardan birini okuma günlüğüne yazabilirler!

 1. Yemek yapın.

“Malzemeler ve talimatlar birçok kez yavaşça okunduğunda, anlamayı geliştirir,” diyor Droskoski. Kütüphaneden bir yemek kitabı alın ve çocuğunuzun yanınızda bir yemek seçmesine izin verin. Droskoski, “Bir sebzeyi doğradığında tarifin devamını yüksek sesle okumasını isteyin” diyor. “Ardından rolleri değiştirin.” Ayrıca, onun da bir menüyü yazmasını sağlayın – oyuna yazı ekleyerek okuma becerilerini artırın.

 1. Bir Kulüp Kurun

Tek gereken, aynı kitabı okuyan iki kişi. Bir son tarih ve bir buluşma yeri seçin ve birkaç tartışma sorusu getirin (en iyi bölüm, favori karakter, alternatif bir son için fikirler). “Okuma sosyal bir etkinliktir ve kitap kulüpleri, deneyimi arkadaşlarıyla veya aileleriyle paylaşmanın harika bir yoludur” diyor torunu ile bir kitap kulübünde olan Dr. Carlsson-Paige.

 1. Soru Sorun

En çok hangi karakterlerden hoşlandığını, sonra ne olacağını düşündüğünü, bu durumda ne yapacağını sorun. “Hikayenin pahasına harf ve seslere aşırı odaklanırsanız, çocukların iyi okuyucular olma olasılığı yoktur.” ,“İyi bir okuyucuysanız, hızlı okuyorsunuz — her harfe bakarsanız, anlam için okuyorsunuz, okuma sürecini hızlandıran şey budur.”

 1. Zor zamanlarda Kitaplara Dönüş

Schwartz, “Bir çocuğun hayatındaki herhangi bir tutkuya veya herhangi bir mücadeleye kitap ekleme” diyor. Köpek yavrusu mu aldın? Bir kitap al. Yeni bir okula mı başlıyorsunuz? Bir kitap al. “Kitapların üzüldüklerinde, heyecanlandıklarında ya da herhangi bir şey hissettiklerinde yardımcı olabileceğini söylüyorsunuz” diyor. “Kitabı sarın ve bir notla yanına bırakın.”

 1. Çocuklarınızdan Biraz Akıl Alın

Okudukları hakkında bilgi edinmek onlara danışın. Bu Onlara okumaların bir muamele ve bir ayrıcalık olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur – ve yetişkin olduklarını hissederler.

 1. Dergiye abone olun.

Schwartz, “Dergiler çocuklara mevcut bilgilerin değerli olduğunu öğretiyor” diyor. Schwartz, “Bize önemli olan şeylere ilgi duyma fırsatını veriyorlar.” Yeni bir bilgi almak heyecan vericidir ve dergiler çocuğunuz için bir ritüel oluşturmak için önemlidir.

 1. Okuma Hediyesi Verin

Çocuğunuz kendilerinin doğum günü hediyelerini sorduklarında ona kitap önerebilirsiniz. Çocuklarınızın onları arkadaşlarına da vermesini isteyin, (Alıcıya bu kitabın neden özel olduğunu anlatan bir not ile beraber.) Schwartz, “Çocuğunuza, kitapların başkalarıyla bağlantı kurmanın bir yolu olduğunu öğretiyorsunuz” diyor.

 

KAYNAK: Parents Çeviri:Fatma Nur Kayıkçı