Kastamonu’da Cengiz Aytmatov Programı

Kastamonu’da “Doğumunun 90. Yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” programı düzenlendi.

Kastamonu Valiliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Anadolu Mektebi tarafından Grand Moni Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, Aytmatov’un eserlerinden örnekler okuyan öğrenciler, daha sonra panelde Türk dünyasının ünlü yazarını anlattı.

Etkinliğe katılan Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, babasının Türkiye’de çok sevildiğini vurguladı.

Babasının Türk dünyasının ortak değeri olduğunu söyleyen Aytmatov, “Türk kardeşlerimizin babamın eserlerine sahip çıkmalarına tanık oluyorum. Bu benim için çok güzel. Cengiz Aytmatov Türk dünyasının ortak değeri. Bu ortak değer Türk dünyasının daha da yakınlaşmasına, Türk birliği için yardımcı olsun.” ifadelerini kullandı.

Türklerin Anadolu’ya geliş sürecini esprili dille anlatan Aytmatov, “Büyükelçimiz Türklerin Kırgızlardan nasıl ayrıldığını anlattı fakat nedenini söylemedi. O zamanki Kırgızlar ikiye bölünüyordu. Birileri at etini çok seviyorlardı. Diğerleri at etini yemiyordu. At etini sevenler tüm atları yemiş bitirmiş oldular. Batı’ya gitme zamanı gelince diğerleri giderken Orta Asya‘da kalmak zorunda kaldılar. Böylece çekik gözlü kaldılar.” dedi.

KAYNAK: HABERLER.COM