Çocukların okuma seviyeleri görme yetilerine bağlı

Waterloo Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, normalin altında okuma hızına sahip ilkokul çocukları standart göz muayenesinde bir sorun tespit edilemese bile görme güçlüğü çekebilirler.

Araştırma, okumada zorluk yaşayan çocukların beklenenden daha düşük binoküler görme testi sonuçlarına sahip olabileceğini ve bu durumun standart bir göz muayenesinde gözden kaçırılabileceğini göstermiştir.

Projenin baş araştırmacısı Dr. Lisa Christian, “tam bir binoküler görme değerlendirmesi her zaman standart bir göz muayenesinin parçası değildir.” Ancak, binoküler görüş sorunları çocukların akademik hayatlarını güçleştirebilir ve araştırılmalıdır,” diyor.

Araştırmada, özellikle okumaya yönelik bir Kişisel Eğitim Planı bulunan altı ile 14 yaş arasındaki 121 çocuk retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Öğrencilerin dörtte üçünden fazlasının iyi bir görme yeteneği olduğu, ancak binoküler görme testi yapıldığında, grubun üçte birinden fazlasının normal olarak kabul edilenin altında olduğu tespit edildi.

Christian, “çocuklar sayfadaki kelimeleri görebilirler, ancak bir sayfada kelimeleri okumak veya odaklamak için gözlerini çevirmekte zorlanıyorlarsa, beş veya 10 dakika sonra göz yorgunluğu, çift görme veya fiziksel olarak yorgunluk belirtileri yaşayabilirler.” Bu sadece görme keskinliği değil, okuma gibi bir etkinlik gerçekleştirirken gözlerin birlikte ne kadar iyi çalıştığıyla ilgili,” diyor.

Optometristler, binoküler görme anomalilerini akamadasyon, verjans ve okülomotor olmak üzere üç ana kategoride sınıflandırır. Semptomlar genellikle zararsız görünebilir ya da başka sorunların arkasına gizlenebilir.

Akamadasyon sorunu olan çocuklar odaklanmada veya odak noktalarını değiştirmede sorun yaşıyorlar. Verjans sorunları olanların gözlerini açma veya kapama zorluğu vardır. Göz hareketleri okumak için gereklidir. Okülomotor sorunları olan çocukların göz ile takip etme sorunları vardır ve okuma sırasında yerlerini kaybedebilirler.

Özellikle görme sorunları olan çocuklara tam göz muayenesi yaptırılması, ebeveynlerin ve eğitimcilerin okuma güçlüğü çeken çocuklara yardımcı olması için bir araç olabilir.

KAYNAK: WATERLOO UNIVERSITY