Her Yetişkinin Çocuk Kitaplarından Öğreneceği Çok Şey Var

çocuklar için düş gücü yüksek, keyifli, ayrımcı ve didaktik olmayan, eşitlikçi, sevgi dolu, iç ısıtan kitaplar seçmek mümkün. Üstelik sokakların tamamen betonlara ve arabalara teslim olduğu günümüzde çocuklarla kitap okumak hem çocuk hem yetişkinler için güçlü bir paylaşım türü.Her ne kadar bunlara çocuk kitabı diyor ve yaş sınırları çiziyor olsak da ben her yetişkinin çocuk kitaplarından öğreneceği ve hatırlayacağı çok şey olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu kitaplar aslında herkese.

Büyük Sözcük Fabrikası

Büyük Sözcük Fabrikası belki de sevgi üzerine okunacak en incelikli kitaplardan biri. Bu sebeple her çocuğun kitaplığında mutlaka bulunması gerekiyor. Fransızcadan Türkçeye kazandırılan kitap, Büyük Sözcük Fabrikası’nın ülkesinden sesleniyor bize. Burası kelimelerin parayla satıldığı, bu yüzden insanların çok az konuştuğu bir ülke. Bu ülkede yoksul bir çocuk olan Özgür sevdiceği Cemile’ye sevgisini nasıl anlatsın? İstediği kelimeler servet değerinde. Ama onun Cemile için bulduğu ve sakladığı naif ve anlam yüklü başka kelimeler var. Büyük Sözcük Fabrikası okuyucuyu sevgiyi anlatmanın gösterişten uzak, incelikli yollarından götürürken arka fonda yoksulluk, iletişimsizlik ve kapitalizmi anlatıyor.

Masal Battaniyesi

Masal Battaniyesi yere bir battaniye serip, üstünde çocuklara masal okumak için yazılmış. Çünkü bu kitabın kahramanı karlı dağlar ardında battaniyesinin üstünde köyün çocuklarına masallar okuyan Masalcı Nine. Masalcı Nine karlı bir kış günü masal anlattığı çocukların çıplak ayaklarını görünce onlara eldivenleri çoraplar ve atkılar örmeye başladı. Çocukların üstüne oturduğu battaniye ise günden güne daralıyordu. Masal Battaniyesinin sıcacık öyküsü, paylaşmak ve dayanışma üstüne.

Papağanın Diriliş Öyküsü

Papağanın Diriliş Öyküsü Latin Amerika’nın kadim kültüründen çıkıp Türkçeye çevrilmiş. Uruguaylı yazar Eduardo Galeano uzun süre gazetecilik yaptıktan ve yetişkin edebiyatına eserler verdikten sonra, 1950’lerde çocuklar için yazmaya başlamış. Çocuklar için yazdığı bu kitap bir papağanın ölümü üzerine başlayan rengarenk bir dayanışma öyküsü… Bu masalda sevgi ve dayanışmanın hayatı nasıl yeniden yaratma gücüne dönüştüğünü görüyoruz. Papağanın Diriliş Öyküsü’nün bir benzeri de Kürt masallarından Kêç Kete Tênure (Pire Tandıra Düştü).  Kêç Kete Tênure’de de küçücük pirenin tandıra düşmesinin nasıl kurdu, kuşu, ağacı ve doğayı hüzne boğduğunu görüyoruz.

Sakız Cinleri

Sakız Cinleri bizlere büyülü bir zamandan sesleniyor. Tüm çocukların bisiklete bindiği, Demirkazık adlı bir köyde büyük bir sakız ağacı varmış. Tüm çocuklar bisikletlerini buraya bırakırmış. Kimse bilmezmiş ama bu ağaçta yaşayan sakız cinleri bisikletlere bakar ve pırıl pırıl pırıldamalarını sağlarlarmış. Günün birinde bu yere Burcu gelmiş. Burcu’nun bisikleti olmadığı için oyunlara dahil olamamış. Oyunlara dahil olamayan bu çocuk büyünün bozulmasının başlangıcı olmuş. Sakız Cinleri, dışlamanın ve kırılan bir çocuk kalbinin bozduğu büyüler üstüne tılsımlı ve sıcacık bir öykü.

KAYNAK: DUVAR
YAZAN: HATİCE KAPUSUZ