Doğan Gündüz’den Yeni Kitap: “Denize Mektuplar Atan Çocuk”

Yayımladığı çocuk kitaplarıyla tanıdığımız Doğan Gündüz‘ün son kitabı “Denize Mektuplar Atan Çocuk” YKY tarafından yayımlandı. Yazar bu kez umudun ve asla vazgeçmeyişin hikayesini anlatıyor.

Deniz feneri bekçiliği yapan küçük bir ailenin tek çocuğu yalnızlıktan çok sıkılmaktadır. Oynayabileceği hiçbir arkadaşı yoktur. Çocuk, her mevsimi doğayla geçirmekte; kışın rüzgarla yazın kuşlarla yoldaşlık etmektedir. Dalgaların kendisine bıraktığı oyuncaklarla mutlu olmakta; sahil kenarına konan her tür canlı ile konuşmaktadır.

Çocuk her gün denize içinde mektupların olduğu şişeler bırakarak yalnızlığına çareler aramaktadır. Yazmadığı bilmediğinden derdini resimlerle anlatır. Her sabah bıkmadan, usanmadan ve ümidini yitirmeden yazdığı mektuplara cevap gelmiş mi diye sahile koşmaktadır. Ve bir gün dualar karşılık bulur.

Kimselerin uğramadığı bu deniz feneri sahiline bir gün bir gemi yanaşır ve içinden onlarca çocuk çıkar. Bu çocuklar denize bırakılan mektuplardan birini okuduktan sonra yola çıkmaya karar vererek denize mektuplar atan çocukla oynamaya gelirler.

Tüm bir günü oynayarak, eğlenerek geçiren çocukların gitme vakti geldiğinde denize mektuplar atan çocuk için yalnızlık zamanı yeniden başlamış olur. Bundan sonrası da çocuk için değişmemektedir; o yine her gün yalnızlığı ile baş başadır ama artık yalnızlığın ona öğrettiklerinin farkında bir çocuktur.

Çocuk dünyasının naifliğini okura hissettirmeyi başaran Gündüz’den günümüz yalnız çocuklarına ve yalnızlığın büyüttüğü çocuklara ve denizlere ithafen yazılmış duygusal bir kitap. Dilek Yördem Ceylan resimleriyle içimize işleyen bir umut hikayesi.