Teknolojik okuryazarlık artık 0-2 yaştan başlıyor

HaberTürk Gazetesi’ndeki köşesinde Damla Çeliktaban teknoloji okuryazarlığının artık 2 yaşına kadar düştüğünü yazdı. Koç Üniversitesi bünyesinde düzenlenen “Aklın Çocuk Hali” panelindeki konuşmacılardan Cansu Oranç ile söyleşinde merak uyandıran bilgiler aktarıyor:

RESİMLİ KİTAPLARDAN DİJİTAL KİTAPLARA

– Türkiye’de de bu şekilde mi? Amerika ve Avrupa’da bu tarz kitaplar çocukların hayatının daha fazla içinde. Bizde o kadar değil. Çünkü bizde herhangi bir kitap çocuğun hayatının içinde pek yok. Ben araştırmalarımda yurtdışındaki çalışmaları baz alıp, Türkiye’deki çocuklara uyarlayarak yürütmeye çalışıyorum. Özetle resimli kitaplardan elektronik kitaplara kayma oldu çalışmalarımda. Çocuklar elektronik kitaplardan yeni bilgi öğrenmeye açık mı? Bunu araştırıyorum.

– Peki ya robotlar?

L2Tor projesinde gönüllü olarak çalışıyorum. Bu, sosyal robotların ikinci dil eğitiminde kullanılmasıyla ilgili. Sınıfta bir robotla karşılaşsalar ne düşünürler? Ondan yeni bir dil, matematik öğrenebilirler mi? Bunları soruyorum. Amerika’daki çalışmalar ve uygulamalarda çok fazla artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları var. Artık çocuklar artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla müze geziyor, yeni bilgiler öğrenebiliyorlar. Okullarda artırılmış gerçeklikle gezegenlerin nasıl dizildiği, nasıl döndüğü, yörüngenin ne olduğunu öğreniyorlar. Bunlar henüz bizim günlük hayatımıza girmedi. Ama girecek. Benim derdim çocuklar farklı teknolojilerden yeni bilgiler öğrenebilir mi? Bir sonraki sorum da şu olacak. Öğrenebilirse nelere dikkat etmemiz gerekecek? Bu teknolojilerin nasıl tasarlanması gerekiyor?

Çocuklarımızı nasıl teknolojik okuryazar olarak yetiştireceğiz?

Biz yetişkinler teknolojinin içinde emilmiş durumdayız. Teknolojiyi çok fazla kullanıyoruz. Çocuklar bizi çoğu zaman elimizde telefonla görüyorlar. Durum buyken ve 7-8-10 yaşına kadar hiçbir deneyimleri olmamışken size onlara aleti verdiğinizde müthiş bir içerikle karşı karşıya kalıyorlar. Dijital okuryazarlık çocuk teknoloji dünyasında bağımsız olana kadar bir yetişkin olarak çocuğa rehberlik etmemiz, yol göstermemiz, elindeki sonsuz ihtimalli aleti kullanmayı öğretmemiz gerekiyor. Sonrasında çocuk yine kendisi keşfedecek, yine problemler çıkacak, yeni teknolojiler çıkacak, onları anlamak da vakit alacak. Ama ilk başta biz onun bu tabanını oluşturmaya çabalamalıyız.

Röportajı tamamı için tıklayınız.