Ah Şu Müslümanlar

Zanib Mian Londra’da yaşayan bir çocuk edebiyatı yazarı. Geçtiğimiz yıl yazdığı “the Muslims” (Müslümanlar)* isimli kitabı yedi yaş üstü çocuklara müslümanları anlatan kahkakası bol bir kitap olarak 2018’e damgasını vurdu.

8 yaşındaki Ömer Londra’da yaşamaktadır. Okula başladığı zaman çeşitli zorluklarla karşılaşır. Kendisinin müslüman ve bir “Asyalı” olmasından ötürü bazı ayrımcılıklara maruz kalır. Ailesinin İslami ahlak öğretileriyle donattığı Ömer karşılaştığı zorlukları bu öğretilerle yenmeye çalışmaktadır.

Özellikle de Batı’daki İslamofobia ve mültecilik gibi toplumsal krizlerde çocuklara doğru bir müslüman imajının anlatılması gerektiğinden yola çıkan kitapta Ömer bir müslüman fedaisi rolü oynuyor. Tabi bol mizah ve eğlence ile. Ayrıca kitapta dualar, haramlar, kötü ahlak gibi diğer konular da işleniyor.

(Kitabın yazarı Zanib Mian)

Kitap daha önce hiç müslüman aileyle tanışmamış olanlar için de bir fırsat sunuyor. Ömer’in ve ailesinin İslami yaşantısı oldukça nazik bir şekilde anlatılıyor. Niçin başörtü takıldığı ve insanlara niçin saygı duyulması gerektiği gibi pek çok insanî ve dinî konu açıklanıyor.

Kitabın yazarı Zanib Mian çocuklara yönelik Müslümanlarla ilgili zevkli ve eğlenceli yazılmış bir kitaba pek rastlamadığını, bu sebepten de güldürüsü bol bir kitap yazmak istediğini  söylüyor.

Çizgi roman tarzında yazılan kitap yedi yaş üstü gençler için tasarlanmış. 2018 yılı Küçük Asiler Çocuk Kitapları Ödülü‘nü de kazanmış.

(Eğer bir müslümanı dudakları kıpırdarken görürsen sakın korkma! Birileriyle konuşmuyordur ya da gizlice sana birşeyler demeye çalışmıyordur. Sadece dua ediyordur.)

Kitap sadece Müslüman çocuklar için değil, Müslümanlarla ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyen insanlar için de ideal.

*Yayıncı bakışıyla “Ah Şu Müslümanlar” diye de çevrilebilir.

Tercüme: Fatma Beyza Ateş

KAYNAK: BLOGS