Çocuk Şehri Dergisi ÇETO’da

Tam adı Çocuk Edebiyatı Tercüme Ofisi olan ÇETO çocuk kültürü içerikli çocuk-büyük herkese hitap eden bir dergi. Fatma Nur Yılmaz ÇETO’nun her sayısı için yayımlanan çocuk ve çocukluk dergilerinden bahsediyor. ÇOCUK ŞEHRİ her ne kadar bir çocuk dergisi olmasa da çocuklarla ilgili olduğundan bu köşede yer almaktan dolayı memnun olduk.

***

Çocuk Şehri Dergisi:

Dergilerin birçoğunun kapağında, dergi isminin hemen altında birkaç kelimelik bir nitelendirme vardır: Kültür- sanat dergisi, şehircilik dergisi, edebiyat dergisi vs. Dergilerin kendilerine yönelik bu tarz nitelendirmeleri derginin içeriğine ve konuyu ele alış biçimine dair bize ipuçları verir. Buna güzel bir örnek Çocuk Şehri Dergisi. Kendi isimlendirmesiyle Çocuk Şehri Çocukluk ve Çocuk Kültürü Dergisi.

Felah Yayıncılık’a bağlı bir yayın olan Çocuk Şehri Dergisi, “Çocuk insan yavrusu değildir, ayrı bir âlemdir” sloganıyla ilk olarak 2016 yılının Ekim ayında okurla buluştu. Bugüne kadar her birinde farklı bir kavramı felsefî, siyasî, edebî, psikolojik ve sosyolojik bakımdan ele aldığı 6 sayısı yayımlandı ve çocuk dostları tarafından büyük ilgi gördü. Bense dergiden çıkar çıkmaz haberdar olmama karşın, inceleme fırsatını maalesef epey geç buldum.

Dergiyi incelediğimde dikkatimi çeken ilk şey, ilgi çekici dosya konularının yanı sıra ön ve arka kapakları oldu. Sonrasında dosya konularıyla ilgili sunduğu ciddi literatürü de görünce geç kalmış keşfim için epey hayıflandım. Çocuk Şehri, her sayısında ele aldığı konuyla ilgili çok sayıda yerli ve yabancı yazara ait kitabı tanıtımlarıyla beraber okuruyla paylaşılıyor. Bunlar çocuklar için yazılmış kitapları olabildiği gibi yetişkinlere yönelik çocuk kitapları da olabiliyor. Bu bakımdan dergi, kitap ve çocuk severler için iştah kabartan bir kaynak niteliği taşıyor.

İçeriğine baktığımızda tercüme, anı ve söyleşileri şöyle bir kenara koyarsak akademik dille yazılmış ciddi metinlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Referansları, üslubu ve biçimiyle bir makalenin özelliklerini taşıyan metinler, çoğu zaman ders kitaplarında görebileceğimiz sıradanlıkta fotoğraflarla beraber veriliyor. Çocukluk tartışmalarına her anlamda ciddi bir şekilde yaklaşıyor. Tüm bunlara oldukça sade olan tasarımını da eklersek çocuk kelimesini görünce rengârenk sayfalar, çizimler ve kolay okunur metinler bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir.

Ziya Osman Saba, Seyyid Kutup, Cemil Meriç gibi büyük şahsiyetlerin çocuğa, çocukluğa dair çok duyulmamış anılarını, eserlerini ve düşüncelerini bulabileceğimiz dergi, üç ayda bir çıkıyor. 6. Sayısından itibaren yayın hayatına dijital platformdan devam etme kararı almış. felahkitap@gmail.com ‘a atacağınız bir maille dergiyi ücretsiz olarak edinebilirsiniz.