IBBY’den Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs Çocuk Edebiyatı Özel Sayısı

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (IBBY) tarafından üç ayda bir yayımlanan Bookbird dergisi, yeni sayısında coğrafi, tarihsel ve kültürel olarak bir kavşak noktasında yer alan Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’ta üretilen çocuk ve gençlik edebiyatı eserlerini mercek altına altına alıyor.

Editör Björn Sundmark dergiyi “Doğu Batı ile Buluşuyor” başlığı ile sunuyor.

Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs tarihsel, kültürel ve coğrafi olarak bir kavşak noktasında yer alıyor.  Avrupa ve Asya’nın buluştuğu bir coğrafya. Ticaretin, fikirlerin ve insanların her iki yönde olan bu hareketliliği çeşitli ve çok katmanlı toplumlar oluşturuyor.

Bugün, Kıbrıs’ta hâlâ çözülmemiş olan durum siyasi bir çözüm bekliyor. Devam etmekte olan mülteci krizi, bu ülkelerdeki insanlar için de büyük önem taşıyor. Üç ülkenin çocuk edebiyatı da sık sık bu gerçeği yansıtıyor. Bu nedenle, kültürlerarası yetkinliğin ve ötekileri temsil etmenin ortak konuları ve temaları oluşturması çok doğal. Huzur içinde yan yana nasıl yaşayabiliriz? Çocuk edebiyatı böyle bir sürecin parçası olabilir mi? Bunlar, bu ülkelerde yaşayan insanların tarihsel deneyimleri tarafından sorulan sorular.

Angela Yannicopoulou ve Ilgım Veryeri Alaca,  “Çocuklar için Resimli Metinlerde Ötekilerin Temsili: Yunan Kitaplarında Türkler ve Türk Kitaplarındaki Yunanlılar” hakkında yazıyor.

Kostas Magos, “Komşunun halk hikâyesi” aracılığıyla kültürlerarası yetkinliğin nasıl geliştirileceğini anlatıyor. Adanın zorunlu bölünmesinden sonra kuzeydeki evlerinde / köylerinde kalmayı tercih eden az sayıda Kıbrıslı Rumların yaşantısı için uzun zamandır kullanılan “enclavement”* terimi, Maria Chatzianastasi’in genç Kıbrıslıların kültürel kimliği ile ilgili makalesinde ele alınıyor.

Petros Panaou’ya Yunan çocuk edebiyatına giriş niteliğinde bir yazıyla katkıda bulunuyor. Türk çocuk edebiyatındaki girişimleri de Gülçin Alpöge özetliyor.

Türkiye’den Selçuk Ceylan’ın yazdığı ve İrem Çağırgan’ın resimlediği Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan Tilki Tilda ve Evcil İnsanlar kitabına ve Aytül Akal ve Mavisel Yener’in beraber hazırladığı Tudem Yayın Grubu’ndan çıkan “Kayıp Kitaplıktaki İskelet” üçlemesine ilişkin değerlendirme yazıları da yer alıyor.

*Başka bir siyasi bölgenin içerisinde yer alan siyasi bölgeye “anklav” deniliyor.

TERCÜME: FATMA BEYZA ATEŞ