10. ETISALAT ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLLERİ İÇİN GERİ SAYIM

İletişim firması Etisalat Birleşik Arap Emirlikleri Gençler İçin Kitap komisyonunun düzenlediği ve 10.uncusu gerçekleştirilen Arap Çocuk Edebiyatı ödüllerine her yıl olduğu gibi bu yıl da sponsorluk ediyor.

Ödül programı, çocuklar ve gençler için Arap edebiyatı profilini yükseltmek ve okuma kültürünü yaymak  için 1.2 milyon Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi teşvik ödülüyle yazarları, çizerleri ve yayıncıları desteklemek amacıyla düzenleniyor.

Arap Çocuk Edebiyatı için Etisalat Ödülü, BAE ve Arap dünyasındaki kültürel manzarayı yaratıcı ve kaliteli kitaplar ile zenginleştirmeyi amaçlayan en önemli ve prestijli ödüllerden biridir.

Etisalat’ın sosyal sorumluluk duygusuyla, ülkenin geleceğini inşa etmede önemli bir paya sahip olan çocukların ve gençlerin yaratıcılığını geliştirmeyi amaçlıyor.

İletişim firması ödülün, gençliğin edebiyat yoluyla daha bilgili olmasını sağladığına inanıyor.

Her yıl katılımcı sayısı ve ödül kategorileri artıyor. 2009’da Yılın En İyi Çocuk Kitabı kategorisinde verilen ödüle beş kategori daha eklendi. Yazarlara, yayımcılara, illüstratörlere, yapımcılara ve Yılın Uygulaması kategorisi kapsamında dijital kitap uygulaması geliştirenlere veriliyor.

Ödül, Arap dünyasının her yerinden çocuk kitabı sektörüne dâhil olan ve eserlerini sergilemeye hevesli insanların dikkatini çekiyor. Bu durum yeni ve çeşitli yaratıcı içeriklerle Arap çocuk edebiyatının profilini yükseltmeye yardımcı olacak ve metin, illüstrasyon, yapım, dijital kitap uygulamaları ve çok daha fazlası için bu sektördeki rönesansa katkı sağlayacağı belirtiliyor.

31 Ağustos’da başvurular sona erecek. Yılın çocuk kitabı, yılın gençlik kitabı, en iyi metin, en iyi illustrasyon, en iyi yapım ve yılın dijital kitabı olmak üzere toplamda 6 kategoriden ödüller sahiplerini bulacak.

 

TERCÜME: FATMA BEYZA ATEŞ