Kitaplarla büyüyen erkekler daha fazla kazanıyor

Romalı filozof Cicero, “Kitapsız bir oda, ruhsuz bir beden gibidir” diyor. Bu durum aynı zamanda mali sıkıntının da bir işareti olabilir.

Yeni bir araştırma, çocukken kitaplarla çevrili bir ortamda büyüyenlerle yetişkin olduklarında elde edecekleri maddi kazançlar arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı.

Padua Üniversitesi’ndeki üç İtalyan ekonomist dokuz Avrupa ülkesinde doğan 6 bin erkeği araştırdı ve kitaplara erişimi olan çocukların çok az sayıda kitapla veya hiç kitabı olmadan büyüyenlere göre maddi olarak daha fazla kazanma olasılığının olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar, Avrupa’da okuldan ayrılma yaşının azalmaya başladığı 1920’den 1956’ya kadar olan dönemi inceledi. 10’lu yaşlarında 10’dan az kitabı, bir kitap rafını dolduracak kadar kitabı,  100 kitabın yer aldığı bir kitaplığı, iki kitaplığı veya ikiden fazla kitaplığı olan evlerde büyüyen kişiler araştırmada yer aldı.

Economic Journal’da yayımlanan araştırma da,  ek bir yıllık eğitimin bir erkeğin hayatı boyunca ortalama kazancını % 9 oranında arttırdığını tespit edilmiştir ama gelirler sosyo-ekonomik geçmişe göre belirgin bir şekilde değişiklik göstermiştir.

Ekonomistler, sonuçlar için bir takım teoriler sunmaktadır, “belki de kitaplar çocukları daha fazla okumaya teşvik ediyor olabilir ya da okul performansı üzerinde olumlu etkileri olabilir. Alternatif olarak, kitaplarla dolu bir ev, avantajlı sosyo-ekonomik koşulların bir göstergesidir. ”

TERCÜME: FATMA BEYZA ATEŞ

KAYNAK: the GUARDIAN