Çaya Gelen Kaplan kitabının 50. yıl anısına Judith Kerr sergisi

İlk baskısı 1968 yılında yapılan ve modern çocuk klasiklerinden biri olan Çaya Gelen Kaplan kitabı 7 Temmuz – 2 Eylül tarihleri ​​arasında adına açılan bir sergiyle 50. yılını kutluyor.

HarperCollins Çocuk Kitapları ile ortaklaşa düzenlenen ve Çocuk Kitapları Ulusal Merkezi olan Seven Stories tarafından açılan sergide Dombili kedi (Mog the Cat Collection) hikâyeleri gibi Judith Kerr’ın diğer sevilen eserlerinin de yer aldığı 30’un üzerinde orijinal illüstrasyon sergileniyor.

Çaya Gelen Kaplan hikâyesi, devasa bir kaplan ve interaktif bir mutfak sayesinde hayat buluyor, böylece çocuklar kendi çaylarını hazırlarken Judith Kerr’in simgesel çizimleriyle eğlenebiliyorlar.

Judith Kerr’in ilk resimli kitabı olan “ The Tiger to Tea” (Çaya Gelen Kaplan), kendi çocuklarına anlattığı bir hikâyeyken 1968 yılında yayımlanarak bir klasik haline geldi. 40. yıldönümünü kutladığı 2008 yılında 11 dile çevrildi ve beş milyondan fazla satıldı.

“Bu hikâyeyi ilk önce küçük kızıma anlattım. Diğer öykülerimi beğenmiyordu ama bu hikâyeyi sürekli anlatmamı isterdi. O ve erkek kardeşi okuldayken boş zamanım oluyordu, ben de bu hikâyeyi resimli bir kitap haline getirmeyi düşündüm. 50 yıl sonra hâlâ okunup dinlendiğine inanamıyorum.”

Çaya Gelen Kaplan hikâyesinin orijinal basımlarının, notlarının ve taslaklarının yanı sıra Judith Kerr’in diğer kitaplarıyla ilgili sanatsal çalışmaları da sergide yer alıyor. Ziyaretçiler Dombili kedi (Mog the Cat Collection) hikâyelerinden, Hitler Oyuncağımı Çaldı, Yatağımın Altındaki Timsah gibi eserlerin orijinal çizimlerini inceleyebilirler.

Ziyaretçiler aynı zamanda Judith’in çocukluğunu ve Hitler’in iktidara gelmesiyle birlikte Almanya’dan kaçmak zorunda kalma deneyimlerini, sonra da İngiltere’ye yerleşmeden önce İsviçre’de ve Fransa’daki mülteci hayatına tanıklık edebilme şansına da sahip.

TERCÜME: FATMA BEYZA ATEŞ

KAYNAK: NATIONALTRUST