Çin’in Çocuk Kitap Piyasası Neden Hızla Büyüyor?

Çin’in çocuk kitabı yayıncılığında hızla gelişmesi pek de şaşırtıcı değil, asıl şaşırtıcı olan bu gelişimin hızı.

SAPPRFT İthalat İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Haiyun Zhao’ya göre 2002 yılından bu yana sektörte her yıl en az yüzde 10 artış görüldü ve bu yıl Bolonga Kitap Fuar’ına en yüksek katılım Çin’den geldi.

Çin’in en büyük çocuk kitabı yayınevinin başkanı Xueqian Li en hızlı artışın son yıllarda gerçekleştiğini söyledi. Çin’in onur konuğu olduğu bu yılki Bologna Kitap Fuar’ında Lİ ve ZHao ile yapılan röportajda,  Çin’de çocuklara yönelik yapılan yayınların artışından bahsedildi.

Çin’deki yayıncıların iki ayırt edici özelliği var: çok çalışkan ve öğrenmeye hevesli olmaları. Bu iki özelliğin Çin’in kitap pazarını ve uluslararası alandaki varlığını geliştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor Zhao .

Çin’in bu sene fuarın onur konuğu olması Çinli yayıncıların uluslararası meslektaşlarıyla tanışmaları ve artmakta olan çocuk kitaplarını sergilemeleri için büyük bir fırsat oldu.

Yazarların  Yeteniğini ve Yayıncılık Sanatını Geliştirme

Li, çocuk kitaplarının Çin’de hızlı bir şekilde artması ve gelişmesinin arkasındaki temel etkenlerden biri olarak yazarları ve onların gelişen yeteneklerini olduğunu belirtiyor. “Yazarlar bir dönüşüm geçirdiler ve yeteneklerini daha da geliştirmek için çok çalışıyorlar.”

Çin’in Bologna’daki Şeref Konuğu programının organizatörlerinden biri olarak Li, bu yılki programın Çin yayıncılığına dikkat çekilmesine ve fuara daha fazla yazar ve illüstratör gelmesine katkı sağlamasını istediğini söyledi.

Zhao, resimde Çin’in 1.200 yıllık geçmişine sahipken, modern resimli kitapların sadece 10- 15 yıldır Çin pazarında olduğunu belirtti.

Eğitime ve Okumaya Verilen Büyük Önem

Çocuk kitap endüstrisinin büyümesine neden olan bir diğer faktör de Çin’deki çocuk sayısının çokluğu – Li’ye göre 18 yaşın altında 370 milyon çocuk nufusu var. Bu,ülkede eğitime ve okumaya verilen önemde göz önünne alınınca çocuk nüsufunun çokluğu çocuk kitapları yayıncılarına rağbeti arttırıyor.

Diğer ülkelerde olduğu gibi en büyük endişe internetin ve dijital ortamın çocuklar üzerindeki etkisi. Çocuklar ister Amerika’da olsun ister Çin’de oyun oynamayı kitap okumaya tercih ederler. Ancak, “biz yinede şanslıyız çünkü okumanın önemi ebeveynler ve toplum tarafından çok fazla önemseniyor.”

Ocak 2018’de Çin’in halk kütüphaneleriyle ilgili ilk yasa yürürlüğe girdi

Yasa, yerel yönetimlerin ilçelerinde halk kütüphaneleri kurulmasını, ücretsiz kütüphane erişimi sağlanmasını ve halka açık etkinlikler düzenlemesini gerektiriyor. Kütüphanelerde ayrıca çocuklar için okuma alanları ve eğitim aktiviteleri olması gerekmektedir. Ülke genelinde daha fazla kütüphane açılması yayıncılar için güzel bir haber ve bu durum muhtemelen çocuk kitabı piyasasında daha da fazla büyümeye yol açacak gibi görünüyor.

Ülkenin eğitim politikaları da edebiyat ve kitaplar üzerine. Li, Çin Ulusal Yükseköğretim Giriş Sınavında edebiyata verilen öneme dikkat çekiyor. 2017 yılında sınavın deneme bölümünde öğrencilerden 18 yy. Çin edebiyatından  bir roman hakkında deneme yazmalarını istendi.

Daha Fazla Uluslararası İletişim

Çin yayıncılığında uluslararası iletişimin faydaları da önemli bir yere sahip. Zhao ve Li, ülkenin yayıncılarının uluslararası meslektaşlarından çok şey öğrendiklerini belirtti. İkisi de dünyanın geri kalanının Çin’den de öğrenebileceğini çok şey oldğunu vurguluyor.

Çin çocuk basın ve yayıncılığı (CCPPG)’nın odaklandığı ülkeler veya bölgeler sorulduğunda Li, Çin’e yakın özellikle Vietnam, Singapur, Malezya ve Güney Kore gibi ülkelerdeki yayıncıların Çin’den gelen kitaplara çok ilgi duyduklarını söyledi.

CCPPG’nin bu bölgede gördüğü başarının bir örneği olarak Li , yalnızca Malezya’da 500.000 kopya satmış olan Plants Versus Zombies adlı bir eğitim kitabı dizisinden söz etti .Dizinin 10 milyondan fazla kopyası 18 aylık bir süre içinde satıldı. Seri aynı isme sahip popüler bir video oyununa dayanmaktadır .CCPPG , oyun şirketinden görüntü haklarını satın aldı ve kitapları oluşturmak için eğitici içeriklerle birleştirdi.

TERCÜME: FATMA BEYZA ATEŞ

KAYNAK: PUBLISHING PERSPECTIVES