KONTROL- Z

Zamanda geriye gidebilme şansınız olsa ne yapardınız? Bu şansınızı hatalarınızı düzeltmek için mi kullanırdınız yoksa sayısal lotodan ikramiye kazanmak için mi? Kelime Yayınları etiketiyle yayımlanan Andrew Morris kitabı Kontrol-Z’de Alex’in eline böyle bir fırsat geçer. Aile dostları John amcanın Alex’e gün içerisinde zamanı geri alabileceği bir bilgisayar göndermesiyle macera başlar.

John amca bu hediyeyi ‘bol bol hata yapması’ temennisiyle göndermiştir. Alex bu bilgisayarı günlük hayatta yapmaya cesaret edemediği şeyleri denemek için kullanır. Sınıftan hoşlanmadıkları arkadaşlarının suratına yangın söndürme köpüğü püskürtmek, havai fişek patlatmak gibi şeyler denerler ve hepsinin sonucunda hiç de hoş olmayan durumlar meydana gelir. Alex ayrıca bilgisayardan en yakın arkadaşı Callum’un başına gelen kazaları önlemek için de faydalanır. Ne var ki zamanda geriye gidebildiğinin farkında olan tek kişi Alex’tir. Bu yüzden arkadaşı Callum başına gelen kazayı kendi başına Kontrol-Z aracılığıyla tekrar tekrar önlemeye çalıştığında Alex aynı zaman dilimi içinde sonsuza kadar hapsolma tehlikesi ile karşılaşır.

Alex Kontrol-Z ile denemelerine devam ederken bir gün evinde Afrika pitonu besleyen komşusunu sadece ne olacağını merak ettiği için polise ihbar eder ve komşusunun yılanına el konulur. Alex olacakları gördükten sonra zamanı geri almak ister. Ne yazık ki bilgisayarının şarjı bitmiştir ve şarj aleti bir önceki gün Callum’un evinde kalmıştır. Callum’un evine gittiğinde kız kardeşinin düşüp bir kaza geçirdiğini bu yüzden evde olmadıklarını öğrenir. Zamanı geriye alabilmek için bir daha neden çıkmış ancak Alex şarj aletine halâ ulaşamamıştır. Bunun üstüne bir de anne ve babası annesinin mesleği yüzünden tartışmışlardır. Alex şarj aletini geri almayı çaresizce beklerken saatler akıp gitmiş ve gün bitmiştir. Alex tüm bu olanlar için kendini suçlayıp hatasını nasıl telafi edeceğini düşünürken John amca çıkagelir, hatalarından ötürü çevresindeki insanlardan özür dilemesi konusunda Alex’i cesaretlendirir ve anne ve babasının arasının düzelmesi için onlara yardımcı olur. Tüm bu yaşananların sonunda Alex, John amcanın neden bol bol hata yapmasını dilediğini anlar ve hata yapmanın aslında o kadar da kötü bir şey olmadığını fark eder.

Hayatımızda belki de en etkili öğrenme yollarından birisi olan hata yapma konusunun son derece eğlenceli bir dille anlatıldığı Kontrol-Z, 11 yaş ve üzeri çocuklar için keyifli vakit geçirebilecekleri bir kitap olabilir.