Varlık Dergisi’nden Çocuk Şiiri Dosyası

Ağustos sayısında Varlık Dergisi “Dersimiz: Çocuklar İçin Şiir” dosyasını inceliyor.

Müfredata uygun ders kitaplarında yer alan, öğretici olsun diye adeta endüstriyel bir ürün gibi tasarlanan, “çocuğa göre şiir” poetikasından yoksun, ısmarlama, didaktik manzumelerle bir okuma kültürünün oluşması imkânsız çünkü. Dosyamızı hazırlayan Betül Dünder’in sözleriyle, “Çocukların basmakalıp, uyaklı, birbiri ardına sıralanmış sözcüklere değil şiirin kendisine ihtiyacı var çünkü!” Çocukların doğasına en uygun olan, benlik gelişimine katkıda bulunacak olan şiire.

Dosyamıza katkıda bulunanlardan Mustafa Ruhi Şirin çocuklar için edebiyatın bütün imkânlarını seferber etmiş bir yazar. Ayrıca “Çocuk Vakfı”nın kurucusu. Geçmişten bugüne edebiyatın çocuklar için ne anlama geldiğini, şairlerin çocuklar için yapabildiklerini ve yapamadıklarını anlatıyor.

Aydın Afacan, müfredata uyumlu ders kitaplarındaki şiirlerin analizini yaptığı, belirli ölçütlere göre tasnif ettiği akademik çalışmalarından örnek sonuçları ve önerilerini okurlarımızla paylaşıyor.

Çiğdem Sezer, hem şair olarak hem de toplumsal cinsiyetin, cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın, sınıf farklılıklarına bağlı dengesizliğin çocuklara iletimindeki sarihlik adına çokça ilham alınacak bir metin sunuyor.

Çocuk edebiyatında kolektif çalışma yapmak/yapabilmek ilkesel olarak anlamlı bir tavır olduğu kadar, Mavisel Yener ve Aytül Akal için bir hayat pratiği aynı zamanda. Yener çocuklar için kaleme alınacak şiirlere ait tespit ve düşüncelerini paylaşırken, Akal kendi deneyimini merkeze alarak şiirle ilişkisini ve Mavisel Yener ile karşılıklı yazdıkları şiirlerin hikâyesini aktarıyor.