2. Karagöz Festivali

Karagöz Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği 2. İstanbul Karagöz Festivali yarın başlıyor. Bir ay boyu çeşitli etkinliklerle sürecek festival İstanbul’un 39 ilçesinde çocuklarla ve gençlerle buluşacak. Dernek başkanı Enis Ergün, Karagöz tarihinin en kapsamlı festivalini yaptıklarını söylüyor.

2. İstanbul Karagöz Festivali’ni ‘Karagöz tarihinin en kapsamlı festivali’ olarak tanımlayan Karagöz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enis Ergün, “ Aslında geleneksel sanatlarımıza bakınca tamamen bize ait çok az sanatımız var. Birçoğu Karagöz kadar bize özgü değil. Bu sene kapsamlı bir şekilde hazırlandık. 18 farklı lokasyonda sergiler atölyeler ve söyleşiler olacak. Salon kapasitesini elli bin seyirciye çıkardık. Toplamda 39 ilçenin hepsinde var olan bir festival olacak. Karagöz tarihinin en büyük festivalini yapıyoruz.”

Yazar Üstün İnanç’ın ‘Onur Konuğu’ olarak yer alacağı 2. İstanbul Karagöz Festivali kapsamında 2 Ekim akşamı düzenlenecek ödül töreninde, Karagöz sanatına katkı sağlamış kişi ve kurumlara ‘Yaşam Boyu Onur’, ‘Emek’, ‘Destek’ ve ‘Katkı’ ödülleri verilecek. Ayrıca Yaşayan İnsan Hazinesi Orhan Kurt, Metin Özlen ve Tacettin Diker adına, genç kuşak üç Karagöz sanatçısına ödül takdim edilecek.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK