Bir Kutup Ayısının Anıları

Goethe Madalyası sahibi Yoko Tawada’nın romanı Bir Kutup Ayısının Anıları Siren Yayınları etiketiyle çıktı. Yazarın Türkçe’deki ilk eseri olan bu kitapta bir otobiyografi sunuluyor.

Tanıtım metninden:

Doğu Almanya’da gösteri yapan bir kutup ayısı, bir kadına âşık olup ilk öpücüğünü tadıyor; Berlin Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın en meşhur kutup ayısı bebek Knut, ilk adımlarını atıyor ve Bir Kutup Ayısının Anıları, bir otobiyografinin nasıl yazıldığını anlatıyor. Kuzey Kutbu’nun ıssız ufuklarından parlak sirk ışıklarına, eski Sovyetler Birliği’nden yeni Berlin’e uzanan bir roman bu; eli kalem tutan üç kuşak kutup ayısının sayfalarında özgürce gezindiği, yazının tüm olanak ve olasılıklarını zarafetle irdeleyen bir roman.

Yazar Yoko Tawada kimdir?

1960 yılında Tokyo’da dünyaya geldi. Rus edebiyatı alanında üniversite eğitimi gören Tawada, seksenli yıllarda Hamburg’a yerleşti ve Alman edebiyatı bölümünde doktorasını tamamladı. Yazarlık kariyeri, Almanca-Japonca çift dilli bir edisyonla yayımladığı şiirleriyle başladı. Yayımlanan ilk düzyazı metni Kakato o nakushite (Kayıp Topuklar) adlı novella’ydı ve Tawada, 1991 yılında Gunzo Yeni Yazar Ödülü’ne layık görüldü. Bir sonraki metni Inu muko iri, Akutagawa Ödülü’nü aldı ve ancak 2012 yılında İngilizce olarak yayımlandı. Edebiyata Japonca eserlerle adım atan yazar, 2004 yılında Das nackte Auge (Çıplak Göz) adlı romanını önce Almanca, sonra Japonca kaleme almış, 2005 yılında ise Alman kültürüne katkılarından ötürü Goethe Madalyası’na layık bulunmuştur. Paul Celan ve Franz Kafka’dan etkilendiğini belirten Yoko Tawada, çift dilli yazın hayatında dili “yapay ve efsunlu” bir olgu olarak ele alır ve sıklıkla hayaller ile gerçekler, yerliler ve yabancılar, öncesi ve sonrası gibi sınır bölgelerini irdeler. Berlin Hayvanat Bahçesi’nin “meşhur” kutup ayısı sakini Knut’un hikâyesinden ilhamla kaleme aldığı Bir Kutup Ayısının Anıları, Japonya’da Noma ve Yomiuri Ödülleri’ni almış, İngilizce edisyonuyla Warwick Ödülü’ne layık görülmüştür. Tawada, Almanya’da aralarında Erlanger Ödülü, Adelbert von Chamisso Ödülü ve Kleist Ödülü gibi prestijli ödülleri almasının yanı sıra Alman diline katkılarından ötürü Carl Zuckmayer Madalyası’na da layık bulunmuştur. Bir Kutup Ayısının Anıları yenilikçi ve sade dili, türcülüğe zemin tanımayan üslubu ve Avrupa tarihine ait belli kesitleri alışılmadık bir mizah ve keskin bir bakış açısıyla arka plana yerleştirmesiyle son yılların en özgün eserlerinden biri olarak anılmaktadır. Tawada, 2006 yılından beri Berlin’de yaşamaktadır.