Rüya Bakanlığı Kurulsun!

Fransız yazar Anne Loyer mevcut politika yapma biçimine küçük bir şerh düşüyor. Bir “Rüya Bakanlığı” kurulmasını talep ediyor.

3 çocuk… Tek renkten sıkılan, yetişkinlerin sıkıcı hale getirdiği bu dünyayı neşelendirmek isteyen “çocukça” bir eylemde bulunurlar. Cumhurbaşkanı ile görüşerek “ışık istiyoruz, renkleri, rüzgarları istiyoruz, biraz hareket, biraz umut istiyoruz! Biz rüya bakanlığını istiyoruz!” diyerek bunun gerekliliğini açıklarlar.

Çocukların bir “Rüya Bakanlığı” talep etmesi çocuklar adına gerçekçi, yeterli ve gerekli uygulamaların, yasaların ivedilikle halledilmesi şeklinde yorumlanabilir. Bizim de ülkemizde yıllardır dile getirildiği gibi çocuklar için özel bir bakanlık kurulmalıdır. Ha bu bakanlık çocukların rüyalarını gerçekleştirirse biz ona Çocuk Bakanlığı değil Rüya Bakanlığı da deriz.

Çocuk hakları kitabı şeklinde okunabilecek, çocukları insiyatif almaya, umudun peşinden taa cumhurbaşkanına kadar(!)gitmeye ve her zaman yapılacak bir şeyler olduğuna ikna etmeye yeten bir metin.

Görseller de Leila Brient’e ait. Çocukların renklendirdiği köşelere dikkat!

Paraşüt Kitap’tan…