Yeni bir eve taşınma temalı 3 kitap

Şüphesiz yeni bir yerde yaşamaya başlamak, yeni bir düzene alışmak hepimiz için zordur. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda bu durum yetişkinlere göre daha sancılı olabilmektedir. Çünkü yenilik bir belirsizlik getirir ve bu belirsizlik durumu kendilerini her an güvende hissetmek isteyen çocukların sürece alışmasını zorlaştırır. Bu süreci kolaylaştırabilmek adına başvurulabilecek yollardan birisi de onlara yeni hayatlarında karşılarına çıkabilecek güzel ihtimallerin olabileceğinden bahsetmektir. Bu yazımızda sizler için bir yere taşınma fikrine karşı olmasına rağmen yeni hayatlarında karşılarına yeni fırsatlar çıkan karakterlerin maceralarının anlatıldığı üç kitap inceledik.


VEDA ÖPÜCÜĞÜ

Yaşadıkları ağacın bulunduğu bölgedeki bütün ağaçlar kesileceği için taşınması gereken Minik Rakun’un öyküsünün anlatıldığı Veda Öpücüğü Audrey Penn tarafından yazılmış, Butik Yayıncılık tarafından dilimizde yayımlanmıştır. Kitapta yeni bir yere taşınmayı reddeden ve bu yüzden çok mutsuz olan Minik Rakun’u annesi taşınmaya ikna etmeye çalışmaktadır. En sonunda taşınmaya ikna olan Minik Rakun yaşadığı ağacın kabuğundan bir parça alır ve bunu yeni taşınacakları ağaca götürür. Daha yeni evine geldiği gün yeni bir arkadaş edinen Minik Rakun taşınmanın düşündüğü kadar kötü bir şey olmadığını fark etmiştir. Özellikle erken çocukluk döneminde veya okumayı yeni öğrenen çocuklarla okunabilecek bu sevimli taşınma hikayesini Barbara Leonard Gibson resimlemiştir.

 

MUCİZE TORBALARI

Kelime Yayınları etiketiyle yayınlanan Mucize Torbaları oldukça çekingen bir çocuk olan Samuel’in yeni bir muhite taşınma hikayesini anlatıyor. Mirjam Pressler’in kaleme aldığı kitapta yeni bir yere taşındığı için son derece mutsuz olan Samuel bir gün taşındığı evin etrafında böcek koleksiyonu için böcek toplarken yeni yavrulamış bir kediye bakan Nicki ile tanışır ve yeni bir çevrenin aslında o kadar da kötü olmayacağını düşünmeye başlar. Ayrıca böcek koleksiyonunun da sınıf arkadaşlarının ilgisini çekmesiyle okulda da kabul gördüğünü fark eder ve biraz daha rahatlamaya başlar. Ancak bu sefer de evde işler ters gitmeye başlar. Üniversiteye gitmek isteyen annesi ve buna karşı çıkan babası sık sık tartışmaktadırlar. Bu yüzden annesi bir süre evden uzaklaşmaya karar verir. Böylece evdekiler ev işleriyle de ilgilenerek annelerini daha iyi anlamaya başlarlar. Kitabın sonunda Samuel bir sabah annesini eve dönmüş olarak bulur ve hem evde hem okulda işlerin yoluna girmesiyle hikaye sona erer. Kitapta Samuel’in eski evinden ayrılışı, yeni okuluna başlaması, arkadaşları tarafından kabul görmesi, annesinin evden ayrılışı ve eve dönüşü gibi önemli olayların duygu yoğunluğu başarılı bir şekilde işlenmiştir. 10 yaş ve üzeri çocukların okuyabileceği bu kitapta tek sorun yer yer imla hatalarının bulunmasıdır.

 

AİLEDE GREV VAR

Chiara Lossani tarafından kaleme alınan Ailede Grev Var ülkemizde Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanmıştır. Ailesinin işe daha rahat gidip gelebilmek için taşınmasına tepki gösteren Stella’nın grev macerasının anlatıldığı romanda Stella eski mahallesinden ve arkadaşlarından kopmamak için elinden geleni yapmaktadır. Hatta işi yeni bir aile arama kararına kadar vardırır ve bunun için hafta sonları potansiyel aile olarak gördüğü bazı arkadaşlarının evinde kalır. Bu süreçte Stella’nın en büyük yardımcısı manevi büyükannesi ve onun ayakkabı koleksiyonu olur. İhtiyaç duyduğu her an kendine şans getireceği inancıyla dolaptan yeni bir ayakkabı dener ve her defasında da şansı yaver gider. Stella eski mahallesine gidip gelirken kendini organ kaçakçılığı yapan bir çetenin izini sürerken bulur ve romanda heyecan zirveye çıkar. Bu arada yeni okulunda da arkadaşlar edinmeye başlar ve hayatındaki yeniliklere daha az direnç göstermeye başlar. Romanın sonunda Stella eski mahallesinde bile kalsa değişimin kaçınılmaz olduğunu, taşınmamış olsaydı yeni arkadaşlar edinemeyeceğini fark ederek ailesiyle uzlaşır ve grevini sonlandırır. Farklılıkların uyum içinde yaşadığı bu ilk gençlik romanında çocukların kültürel gelişimine katkı sağlayacak birçok mesele gündeme geliyor.