Çocuklar İçin Spor ve Sağlıklı Yaşam Kitapları Listesi

Spor çocuklarımızın hayatında daha çok yer edinsin, çocukların hayatlarında hareket, beden eğitimi, sağlık ve spor daha önemli hale gelsin diyenler için bir spor kitapları listesi hazırladık. Küçükler için spor dallarıyla tanışmak, sağlıklı beslenmek, sporun önemi ve sporcuların hayatları gibi başlıklarda incelediğimiz kitaplardan bazıları şöyle

  • 1.Türkiye’de voleybolun önemli isimlerinden biri Naz Aydemir Akyol çocuklar için bir kitap hazırladı. Voleybolla ilk tanışıklığını, ilk maçlarını anlattığı kitabında yazar spor faaliyetlerindeki başarılarının hem kendine çok iyi geldiğini hem de eğitim hayatındaki başarıları beslediğini anlatıyor. Koşu ve voleybol antremanlarını iki kitapta topluyor.
  • 2. Şüphesiz spor, heyecan ve adrenal demek. Çocuklar için spordaki her adım heyecanın ve kanın damarlarda hızla dolaşması demek. Spordan bahseden ve bir o kadar da macera dolu bir Olimpiyat Çıkmazı‘nda çocuklar kesintisiz bir okuma deneyimi yaşıyor.
  • 3. İlk okuma dönemi için çocukları spor dallarıyla tanıştıran kurgusu son derece yalın bir kitap Tolga’nın Seçimi. Babasıyla birlikte bir spor mağazasına giden Tolga sadece bir futbol topu alacağını umarken birbirinden değişik toplarla ve sporlarla tanışıyor.
  • 4. PatatesSpor çocukların son zamanlarda en çok okuduğu kitapların başında geliyor. Takıma bir golcü eksiktir ve son çare Köfteci’yi takıma alınır. Adı üstünde Köfteci obur çocuğun tekidir. Bakalım bu oburlukla spor yan yana gidecek mi?
  • 5. Sadece spor yapmayı değil aynı zamanda sağlıklı yaşam da anlatılsın diyorsanız Frigorillo tam size göre. Sağlıksız ve dengesiz beslenen Frigorillo’nun bu alışkanlığı tüm hayatını olumsuz etkiliyor. Sağlıklı yaşamak için doğru beslenmeyi ve sporun önemini öğreniyor.
  • 6. Spor aşkı insana başka tecrübeler de kazandırır. En güzel tecrübe de şüphesiz spor hocanızdan alacağınız bilgelik ve taktiklerdir. Böylece eğitmen ile sporcu arasında hem hoca-talebe ilişkisi hem de bir dostluk ilişkisi oluşur. Küçük Koşucular hayallerden, yaşam tecrübelerinden, azimden ve spordan bahseden keyifli bir kitap.
  • 7. Spor yapmak aynı zamanda bedenimizi tanımak demektir. Tombalak Filin Sabah Sporu kitabında bir filin kendi bedenine uygun yapabileceği sporu ve bedensel hareketleri bulduğu oldukça sempatik bir kitap. Fil ile birlikte turnaların, balıkların ve yengeçlerin dansa ve spora ortak olduğu bir birliktelik öyküsü de okuyoruz kitapta.
  • 8. Ata sporlarımızdan güreş çocukların beğenerek takip ettiği ve ilgilendiği sporların başında geliyor. MEB’nın yayınladığı Er Meydanı tarihi güreşçilerimizin hikayelerine, başarı öykülerine yer veriyor. Kitap güreş sporunu anlattığı gibi tarihi mekan ve bilgileri de hatırlatıyor.
  • 9. Spor Gezginleri serisinin ilk kitabı Kaçış Oyunu hem bir spor hem de bir tarih kitabı. Kitap, bir kutu oyunu etrafında toplanan dört arkadaşın tarihsel yolculuğuna davet ediyor bizi. Bir nevi spor tarihi kitabı olarak da okunabilir.

  • 10. Aleix Cabrera‘nın temizlik, beslenme, spor ve hastalıklardan kaçınma konulu dört kitaptan oluşan serisinde çocuklar sağlıklı yaşamak için gerekli olan dört faktörü bir arada öğrenmiş oluyor. Seri ilk okuma dönemi için eğlenceli ve öğretici bir niteliğe sahip.