Kök Yayıncılık’tan İki Yeni Kitap

Yıllardır ülkemizde değerli çalışmalara imza atan Kök Yayıncılık Eylül ayı itibarıyla yeni kitaplar yayımladı. “Dışı Küçük İçi Büyük” ve “ Okula Gitme” isimli iki kitap içeriği ile öne çıkan çalışmalardan.

Mehtap Temiz’in kaleme alıp Ferit Avcı’nın resimlediği “Dışı Küçük İçi Büyük” kitabında küçük bir kızın bir kutu ile hayallere dalması anlatılıyor. Bakıldığında sadece bir kutu olan cisim bir çocuk baktığında bambaşka şeylere dönüşebilir. Çocukların eşyaya bakışını özetleyen kitaptaki kutu metaforu Küçük Prens’te geçen kutu metaforunu andırıyor.

“Okula Gitme!” kitabı Maire Zepf’e ait tercüme bir eser. Kitap tersten bir okuma yaptırıyor ve bu kez çocuğunu okula bırakmak istemeyen bir annenin bağımlılığı işleniyor. Kaygı ve endişe dolu anneyi Küçük Benno teselli ediyor. Okuldaki ilk günün ardından eve gönderilmeye razı olan anne için sıradaki görev bunun her gün olacağını kabullenmesi. İlk kez okula giden çocukların yaşadığı sıkıntılara tersten bir okuma yapan kitabın eğlenceli bir dili var. Şahane resimler ise Tarsila Krüse’ye ait.