Çocuk Kitaplarındaki Frida Kahlo

Son zamanlarda Frida Kahlo ismini duymayan yoktur. Hakkında en çok çocuk kitabı yazılan kadın karakter herhalde Frida Kahlo’dur. Peki Frida bu ününü neye borçludur?

Yaşadığı korkunç trafik kazasının ardından yaşam mücadelesi veren Frida uzun yıllar hastane yatağına bağlı yaşamak zorunda kalır. Hastane odasında yatağının tam üstüne, tavana ayna taktıran Frida bu yolla başarılı otoportreler çizer. Resimde oldukça başarılı olan Frida bir azim ve sanat öyküsünün başkahramanıdır. Çocuk kitaplarında bu haliyle tanınan Frida hayatında birkaç kez evlilik yapmış, evli olduğu sıralarda birkaç kişiyle eşini aldatmış, hatta eşcinsel ilişkiler yaşamış biridir.

Bundan sonra çoğu bayanlarla olmak üzere Frida’nın yaşamında birçok cinsel ilişkiye tanık olunur. Anarşist-feminist Frida duygu dolu sözleri, varoluşçu ifadeleri ve sanatıyla olduğu kadar bu cinsel hayatıyla da çok konuşulan bir isim olur.

Frida’nın hayatını ilk Nota Bene Yayınları’ndan okudu çocuklar. Bunu daha sonra diğer yayınevleri takip etti.

Nota Bene Yayınları çıkardığı Frida Kahlo kitabını “cinsiyetçi dayatmalara karşı mücadelede bireysel ve toplumsal kurtuluş tavrı sergilemiş kadınların hikâyesi” olarak tanıttı. Bu kitap “bir ayağındaki aksamaya rağmen bedenini gururla taşıyan, fiziksel ağrılarına rağmen sanatın peşinden koşmuş ve sadece kendisi için değil, başka insanlar için ve dünyanın iyiliği için savaşmış bir kadın” olarak tarif ettiği Frida’nın özel yaşamını tabii ki anlatmadı!

Hayvan tabloları ile de ünlü Frida Kahlo’nun resim yeteneği “Frida Kahlo ve Hayvan Dostları” kitabı ile minik okurlara sunuluyor. Aylak Kitap için de Frida özgür ruhlu bir kız çocuğu ve tüm kız çocuklarına örnek olacak bir isim!

Frida Kahlo ve çalkantılarla dolu evlilik yaptığı eşi Diego’nun yaşamı 1001 Çiçek tarafından çevrildi. Bu masum çocuk kitabında Frida ve Diego bir maceraya atılıyor ama gerçekte birbirlerini sürekli aldatan, mutsuz bir çift idiler.

Martı Yayınları tarihte yer alan ünlü isimlerin çocukluklarını anlatan seriyi Türkçe’ye kazandırdı. Bu seride Frida Kahlo “asi, bağımsız, hayranlık uyandırıcı karakter” olarak tasvir ediliyor. Bir kararlılık, mücadele ve cesaret simgesi olarak günümüzde de milyonlarca kadına ilham verdiği düşünülen Frida’nın özel hayatını gizleyen bir kitap daha!