Dünyanın En Güzel Çocuk Kütüphaneleri

Bu kütüphanelerde çocuklar için, salıncaklar, kaydıraklar, masallardan fırlamış gibi duran evler ve dev kitaplar bile var. Ülkemizde de son dönem bu gibi yenilikçi ve ilham verici çocuk kütüphanelerinin yapılması için yetkili birimler seferber olmuş durumda.

Panorama House Ev Kütüphanesi – Güney Kore

Ahşap bir kaydırak düşünün, etrafı merdiven basamakları gibi tasarlanmış kitaplarla çevrili… İstediğiniz kitabı seçip hooop kayıyorsunuz! Aslında burası bir ev kütüphanesi, aile kütüphaneyi evin kalbi haline getirmiş. Ne dersiniz, harika değil mi?

Yeşil Kütüphane, Singapur

Dünyanın çocuklar için yapılmış ilk yeşil kütüphanesi. My Tree House (Ağaç Evim) Kütüphanesi, sadece geri dönüşümlü materyallerden yapılmış. Okullardan toplanan 3000 geri dönüştürülmüş plastik şişeden ışık veren bir ağaç oluşturulmuş. Doğaya saygı, diye biz buna deriz!

Muyinga Kütüphanesi, Burundi

Bu kütüphane aynı zamanda işitme engelli çocuklar için bir okul. Ayrıca hayal dünyanızı uçuracak harika bir el yapımı hamak da bulunuyor.

Hjørring Halk Kütüphanesi, Danimarka

Bu kütüphanenin bölümleri, farklı alanlardan geçen kırmızı bir şerit ile bağlanıyor. Bu şekilde kitapların dışında eğlenceye ve sürprizlere de ulaşabiliyorsunuz!

Soneva Kiri Kütüphanesi, Tayland

Soneva Kiri Kütüphanesi, ağaçların üstüne kurulmuş bir harikalar diyarı. Kütüphane çoğunlukla bambu kullanılarak yapılmış. Ekoloji, eğlence ve eğitimle ilgili harika deneyimler sunuyor.

Pekin Poplar Kütüphanesi – Çin

Kütüphanedeki gökkuşağı renkleri küçük okuma odalarında size eşlik ediyor. En sevdiğiniz kitapla zaman geçirmek için ne harika bir yer!

Bursa Nilüfer Belediyesi Çocuk Kütüphanesi

Bir örnek de ülkemizden… Bursa’da Nilüfer Belediyesi tarihi bir binada çok neşeli bir çocuk kütüphanesi yapmış. Sadece kitaplar değil, zeka oyunları, oyuncaklar da var. Merak vitaminin her çeşidini burada tadabilirsiniz!

KAYNAK: ARPAKİTAP