Mimariye Meraklı Çocuklar İçin Bir 16. yy Cami İnşaatı Kitabı

Tarihte iz bırakmış medeniyetlerin mimari şahaserlerini tanıttığı kitaplarıyla dünya çapında birçok ödüle lâyık görülmüş olan yazar David Macaluay bu kitabında 16. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde tipik bir caminin, külliyesiyle beraber yapılış sürecini anlatıyor. 

Çocuklar için hazırlanan bu eser çizim ve illustrasyonlarla dolu, böylece çocuklara bu çizgi dilini okutmayı da öğretiyor. Kitabın yer aldığı seride kale, katedral, piramit gibi yapıların da ayrıntılı çizimleri yer alıyor.

Metin, hoş bir hikâye şeklinde kaleme alınmış. Camiyi yaptıran Süha Mehmed Paşa, mimarbaşı Hüseyin Efendi ile ustaları, hikâyenin başkahramanları olarak rol alıyorlar. Tamamı renkli, muhteşem çizimlerle süslü kitap, caminin ilk taslaklarının çizilmesinden başlayıp şerefelere ve cam süslemelerine varıncaya kadar bütün ayrıntıları gösteriyor. Külliyenin medrese, aşevi, şifahane, imarethane, hamam, çeşme, bedestan ve hazire gibi bölümleri de işlevleriyle beraber tanıtılıyor. Böylece külliyesiyle birlikte bir caminin Türk-İslam toplumundaki yeri ve önemi yansıtılıyor.

Kitabın orijinal baskısı Almanca olup Türkçe baskısı 2011 yılında Kaknüs Yayıncılık tarafından okurlara sunuldu.

Böylesi güzel bir çalışmanın hak ettiği değeri bulamayışına üzülmek bir yana benzer hatta çok daha iyisinin ülkemiz bakanlıklarınca hazırlanmamış olmaması da esef verici bir durum.