“Devamun Aleykum”

Merhaba muhterem okur…

Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken geçmişin muhasebesini ve yeni yılın planlamasını ihmal etmemeye çalıştık. Yola çıktığımızdan beri çocuk edebiyatı haber sitemiz Felah Çocuk ve çocuk kültürü dergimiz Çocuk Şehri hakkında nice övgüler, güzel dönüşler ve destekler gördük. Elbette eleştiriler, eksikler ve tavsiyeler de aldık. Tüm bunlarla birlikte yeni yılı daha güzel, daha verimli ve bereketli geçirme arzusuyla ajandamızda yer verdiğimiz bazı hususları siz değerli okurlarla paylaşmaya karar verdik. Siz de eklemek istediğiniz bir konu, eleştiri veya tavsiye varsa lütfen belirtiniz. Gösterdiğiniz ilgi ve destek için müteşekkiriz.

Sevgiler…

# Ülkemizin müstakil olarak tek “çocuk ve gençlik edebiyatı haber sitesi”, çocuk ve gençlik yayıncılığı takipçisi olan sitemiz daha fazla içerik üreterek kaldığı yerden devam edecek İnşallah. Bu arada evet, yeni yılda konsepti biraz daha genişlettik ve gençlik edebiyatına dair de bir alan açtık. Umarım başarılı oluruz.

# Yayınlanan çocuk ve gençlik kitapları sayısında büyük bir artış olduğu doğru ancak nitelikli bir okumanın benzer oranda gelişmediği de başka bir gerçek. Bu doğrultuda okuma kültürünü oluşturan ve zenginleştiren haber ve yazılara daha fazla ağırlık vermemiz gerektiğini gördük. Bu bağlamda okuma listeleri, tavsiyeler, eleştiriler ve haberler gündemimizde daha fazla yer almalı.

# Çeviri Haber köşemizde özel haberlerimiz yer alıyor. Burada genelde yurt dışından yayıncılık ve kitap haberleri paylaşıyoruz. Sitemizi muadillerinden farklı kılan ve çalışmamızı besleyen en önemli köşelerden biri olan tercüme haber köşemize daha fazla haber girmemiz gerektiğine karar verdik. Böylece global dünyanın fuar, okuma kültürü, çeviri dünyası, çocuk edebiyatı ve çocukluk/gençlik gibi alanlardaki gelişmeleri takip edebiliriz. Bu köşemiz ülkemiz yayıncıları için daha fazla ipucu ve ilham verici olmalı.

# 2019’da bulmaca, yarışma ve bilgi testlerinin olduğu küçük ve eğlenceli uygulamalar yapalım diyoruz. Böylece hem dikkati artırmış oluruz hem de biraz hareketlilik katarız. Her ayın başında oyun paylaşıp sonunda da ödülümüzün kazananını açıklarız.

# Çok yakında açıklayacağımız “Okuma Maratonu” gibi sosyal projelerle karşınızda olacağımız bir yıl diliyoruz. Çocuk ve gençleri kitaplarla daha fazla arkadaş kılacak bu tür etkinlikler sadece kitap okumayı değil okuma kültürü ve okuma mekanları ile ilgili de bir bilinçlenme sağlayacaktır.

#Sitemizde öne çıkan mültecilik, azınlık, gerontoloji, tabiat gibi kategorileri daha fazla beslemeye çalışacağız. Bu kategoriler ülkemizde yeterli çalışma alanı bulmayan, bizce çok önemli başlıklar. Bu konularda yeterli veriye ulaştığımızda yayıncılık raporları hazırlayabilmek en büyük hedeflerimizden biri.

#Çocuk Şehri bu yıl da yayınlanmaya devam edecek. Daha az sayfada, bu kez daha pratik ve katılımlı bir içerikle. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

#Ve sevgili okur eklemek istediğin varsa lütfen yorum kısmında ya da felahkitap@gmail.com hesabında paylaşarak bize yardımcı olabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir