Gümüş Somon’un Büyük Yolculuğu

Küçük Prens kitabını duymayan yoktur herhalde. Ancak içeriği ile Küçük Prens‘i çağrıştıran Güney Kore’den Ahn Do-hyun’un “Gümüş Somon’un Büyük Yolculuğu” kitabını ise çok az kişi duymuştur.

Gümüş Somon’un Büyük Yolculuğu, felsefe metni olarak kabul edebileceğimiz türden bir roman. Yumurtlamak ve neslinin devamını sağlamak için zorlu bir yolculuğa çıkan Gümüş Somon’un başından geçenlerin anlatıldığı roman aynı zamanda politik bir özelliğe de sahip.

Bir bilgelik hikayesi olan, küçük-büyük herkes için kaleme alınan Gümüş Somon, şair Ahn’ın elinden çıkan modern bir masal adeta. 1996’da ilk kez yayınlandığında “kişisel gelişim” türünde G. Kore’de yayınlanan ilk kitap olma özelliğine de sahip olmuş denebilir. Darbe dönemlerinde G.Kore’de yaşanan pek çok toplumsal- siyasal duruma yönelik eleştirilerin yer aldığı bu kitapta tektipçiliğin, yasakların ve dış dünyaya kapalı olmanın yerilmesi yer alıyor. Gümüş Somon üzerinden direnişin, azmin ve mücadelenin siyasallığa olan vurgusu çok net görülüyor.

Yazar Ahn, somon balıklarının hayatı hakkında epey detay paylaşıyor kitapta. Sadece somonlar değil denizler ve ağaçlar hakkında da bilgilerimizi tazeliyor.

“Akıntıya karşı durmak” kitabın en güçlü teması. Ve somonların tamamlamaları gereken yolculukları boyunca bilgelikle dolu pek çok tema okuruz kitabın satırlarında.

Evcilleştirilme tabiri bu kitapta da var. Ancak evcilleşme Küçük Prens’in aksine olumsuz bir durumdur çünkü kolayı seçerek evcilleşen somonlar için tükenme dönemi başlayacaktır. Oysa somonlar hayatlarının devamı için zor olan yolu tercih etmeliler.

Kendisi de zorlu yolu tercih eden kahramanımız Gümüş Somon’un yolculuğu bilgelik sözleri ve felsefe fragmanları ile doludur. Kitabın en güzel kısımları da buralardır zaten.

Özgürlüğün bol bol dile getirildiği kitapta din adamlarının ve öğretmenlerin (sistemin temsilcisi olarak) tutumları da eleştiriliyor. Bu iki grubun sistemi beslediği, sistemin bozukluklarına engel olmadığı ifade edilir. Bu bağlamda kendi akıl ve özgürlüklerinin peşine düşenlerin kazanacağı bir dünya çiziyor yazar.

Hikayesi ile Behrengi’nin Küçük Kara Balık masalını da çağrıştıran Kore kökenli bu kitapla birlikte anlıyoruz ki tüm dünyanın aslında edebiyata yüklediği anlam aynıdır: özgürlüğün ve adaletin sesi olabilmek.

Ülkesinde bir milyondan fazla okura ulaşan Gümüş Somon kitabının ülkemize geç gelmesine ve yeterince bilinmemesine şaşırmakla birlikte bu kitapla tanıştığımız ve okurlara da sunabildiğimiz için mutluyuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir