BİR UTANÇ MASALI: FARELİ KÖYÜN KAVALCISI

Richard Schenkman’ın İnsanlık Tarihinde Büyük Yalanlar adlı bir kitabı var. Yetişkinler için yazılmış bu kitapta çocukların ilgisini çekecek bölümler de az değil. Hepimizin tanıdığı “Fareli köyün kavalcısı”nın gerçek öyküsü gibi… Bu bölümü okuyunca, yıllrdır düşlerimizi süsleyen bir masalın, aslında hiç de düşündüğümüz gibi olmadığını hemen anlayıveriyorsunuz.

Fareli köyün Kavalcısı aslında sihirli bir kavalı olan, fare avcısı bir adam. Hamelin köyünü farelerden kurtarmak için köy halkıyla pazarlık ediyor ve sonunda anlaşıyorlar. Kavalcı köyü farelerden temizliyor ama köy halkı parasını ödemeyince, köyün 130 çocuğunu alıp götürüyor.

Bu öykü aslında bir gerçekliğe gönderme yapıyor. Gerçekten de Ortaçağ Avrupası’nda kentler o kadar çok fare baskınına uğruyor ki sonunda çevre sakinleri bunlarla başa çıkabilmek için özel fare avcıları tutuyorlar. Veba korkusu karşısında, çocukları anne babalarından ayırıp yeni yerleşim merkezleri oluşturuyorlar. Avrupa’nın pek çok köy ve kasabasında çocuklar bir gecede ailelerinden alınıp bilinmeyen yerlere gönderiliyor. Hatta bazı tarihçiler, bu çocukların pek çocuğunun Haçlı Savaşları için toplandığını söylüyor.

Yıllardır sevimli bir masal klasiği diye tanımlanan bu masal, 1300’lü yıllarda Hamelin Köyü’nden 100’den fazla çocuğun kaybolduğunu ispatlayan tarihçilerin dile getirdiği bir gerçektir.

KAYNAK: YALVAÇ URAL- BAŞPARMAK ÇOCUKLAR SF. 85

BAŞLIĞI TAŞIYAN YAZIYI OKUMAK İÇİN İSE ŞURAYA TIKLAYIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir