Türbanlı eşcinsel kurgudan manevi huzur yogaya mı?

Sporcu, sunucu ve yazar Ece Vahapoğlu’nun MEB’de öğrencilere yoga dersi verebilmesi kararlaştırıldı. MEB’in açıklamasına göre gönüllülük esas olmak üzere dileyen öğrenciler yoga dersi alabilecek.

Kısa bir araştırma yapanlar Ece Vahapoğlu’nun kariyeri hakkında epey bilgi edinebilir ama biz başka bir yönüne değinmek istiyoruz.

MEB’in okullarda yoga dersine müsaade ettiği Ece Vahapoğlu 2009 senesinde “Öteki” isminde bir roman yazmıştı. Roman türbanlı bir kızın eşcinsellik deneyimini anlatıyor.

Evliliğinde mutsuz Esin’le yönetici Kübra’nın ‘yakınlaşmasının’ anlatıldığı kitap, birbirlerinin dünyalarını merak eden iki arkadaşın arasında kurulan sıra dışı duygusal bağ, aşk, ihanet, önyargılar, din, cinsellik, tabular ve bastırılmış duygular üzerine örülü. Ece Vahapoğlu’nun Doğan Kitap’tan çıkan “Öteki” kitabında iki kadının “daha önce tanımadığı duyguları yaşadığı” bölümü anlatan satırlar şöyle:

“Bir kızla öpüştün mü hiç?”
Kübra irkildi. Beklemediği bir soruydu. Esin’in dini hayata dair meraklarına alışkındı, ama böyle bir konunun dile getirilmesinden tedirgin olmuştu.
“Ha… hayır” diyebildi.
Esin bakışlarını kaydırdı, muzipce ama biraz da davetkâr bir tavırla tavana doğru baktı.
“Hımm… Ben de hiç denemedim. Hemcinsinle öpüşmek nasıl bir duygu acaba?”
Neler söylüyordu Esin böyle!
Kübra’yı ateş bastı. Belki de hayatında ilk kez duygularından korkuyordu. Vicdan azabıyla karışık bir utanç içindeydi. Esin’in tenini hissetmek, nefesini duymak, yanına uzanmak istiyordu.
Onu istiyordu…
Bu düşüncelerinden dolayı kaç gece uykusu kaçmıştı. Ama o masumca sevmek istiyordu. Kimseler bilmeden… Esin bile bilmesin. Utanıyordu çünkü.

(Kapak görselinde yer alan iki kadın görüntüsü Ece Vahapoğlu’na aittir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir