İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden “Engelsiz Kütüphane” kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Kütüphane Haftası kapsamında “Engelsiz Yaşam Alanı Kütüphaneler, Okumak İçin Engel Yoktur” temalı proje kapsamında İstanbul’da yaşayan tüm engelli vatandaşları kitap ve kütüphaneyle buluşturmayı hedefliyor.

Bu etkinlik sayesinde ilk ve ortaokul seviyesindeki engelli çocukları evlerinde ziyaret ederek, kendi yaş guruplarına uygun seçilmiş kitaplarla okuma saati düzenlenecek.

Bu kapsamla birlikte kütüphanelerin engelsiz yaşam alanlarına dönüştürülmesi hedefleniyor. Kütüphanelerde gerçekleştirilen kitap ve okuma etkinliklerine engelli vatandaşların da katılması amaçlanıyor. İlgili kurumlar ile görüşülerek engelli vatandaşların belediye kütüphanelerindeki etkinliklere katılması da sağlanacak.

İstanbul’da bulunan 21 Belediye Kütüphanesi üyesi engelli okurlar ayrıca kütüphane bünyesinde bulunan kitaplardan ödünç almak istediklerini kargo yoluyla temin edebilecek. Engelli vatandaşların taleplerini elektronik ortamında ilettikten sonra kitap ödünç işlemleri yapılacak ve anlaşmalı kargo firmasıyla ücretsiz bir şekilde kitapları adreslerine gönderilecektir. İade işlemi başlayacak olan kitaplar ise aynı şekilde evlerinden ücretsiz olarak alınacaktır.

Engelsiz Kütüphane’ye üye şartları ve kullanım detayları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir