Latin Alfabesi’nin Tarihi

2018- 2019 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte çok sayıda çocuğumuz okuma yazmayı öğrendi. Birinci sınıfı bitiren çocuklar ve önümüzdeki yıl okula yeni başlayacaklar için harflerin dünyasına dair çok önemli bilgilerin yer aldığı bir kitap tanıtımı yapacağız.

Harf İnkilabı’ndan bu yana ülkemizde yürürlükte olan Latin harfleri kullanımıyla ilgili olarak bu alfabede yer alan harflerin nasıl günümüzdeki şekle ulaştığını biliyor musunuz?

Tübitak “Latin Alfabesi’nin Tarihi” isimli kitabı dilimize kazandırarak resimleri okumaktan günümüz yazı diline dair keyifli bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Öküz, ev, sopa gibi kelimelerin başlangıçta resimlerle ifade edilmesinden günümüzdeki yazı hattına nasıl ulaştığına dair tarihsel bir okuma imkanı sunuyor.

İster resim olsun ister yazı insanların iletişimde kullandığı bu güçlü dil yüzyıllar içerisinde epey farklı bir serüven geçirmiş. Bu serüvende coğrafyanın da elbette payı büyük.

Alfabe adını kimin verdiği, harflerin alfabedeki sırasının neden bu şekilde olduğu, ünlü- ünsüz harflerin nasıl ayrıldığı, tarihsel telaffuz farklıların nasıl ortaya çıktığı gibi pek çok kısa bilgi de sayfalar arasında okurla paylaşılıyor.

Latin harflerinin ve tabi ki Latin kültürüne dair erken yaşta tanışılması gereken bu kitabın büyük küçük herkesin kütüphanesinde bulunması gerekiyor.