İskandinav Kadınları Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine İnanmıyor

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’nda İskandinav gücü yadsınamaz. Sadece Batı’da değil kitabın erişebilir olduğu tüm dünya ülkelerinde güçlü bir İskandinav edebiyatı etkisinden söz edebiliriz. Ülkemizde de Danimarka, İzlanda, Finlandiya, Norveç ve İsveç ülkelerinin oluşturduğu İskandinav kültürünün izleri çocuk ve gençlik yayıncılığında her geçen gün daha da görünür hâle geliyor.

Özgürlük, yüksek refah seviyesi, gelişmiş insan hakları gibi temel değerlerle adından sıkça söz ettiren İskandinav ülkelerinde gerçekte neler olduğu ile ilgili Meryem Şahin bir yazı kaleme aldı. Özellikle de toplumsal cinsiyet eşitliğindeki söylemleriyle etkileyici bir yön kazanan bu ülkelerde acaba kadınların durumu ne? Onlar yaşadıkları ülkelerdeki toplumsal cinsiyet eşitliğine gerçekten güveniyor mu?

Şahin’in “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Masalı” nı verdiği yazısı bize bu ülkelerden eğitimimize ve yasalarımıza geçen toplumsal cinsiyet ile ilgili ahlaki değerleri ve normları bir kez daha gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

Yazıyı okumak için tıklayınız:

https://drive.google.com/file/d/1HrB52tbitUR6edca-JT2iEOyHNUbUenE/view