Kalimat Vakfı’ndan Ürdün’deki Al Zaatari kampı çocuklarına kitap bağışı

WAM Şarja’nın edebiyat ruhunu Dünya Kitap Başkenti 2019 olarak sürdürmek ve mülteci çocukları kitaplarla güçlendirmek misyonunu sürdürerek, Kalimat Çocukların Güçlendirilmesi Vakfı (KF), Şarja merkezli kar amacı gütmeyen, son zamanlarda Ürdün’deki Al Zaatari kampında yaşayan Suriyeli mülteci çocuklara 2.000 kitap içeren 20 kütüphane bağışladı.

Bağış, insani gelişme programlarını tasarlamaya ve sunmaya adanmış topluluk temelli bir kuruluş olan Blumont tarafından yürütülen kamptaki topluluk merkezlerini destekleyecek. Bu katkı, KF’nin Arap mültecilerini ve yerlerinden edilen çocukları kaliteli Arapça dil kitaplarına erişimlerini artırarak desteklemek amacıyla 2017’de başlatılan “Bir Kütüphane Bağışı” girişiminin bir parçasıdır.

Kamp ziyareti sırasında KF, Kalimat Grubu ve Blumont ile işbirliği içinde, her yaş grubundaki çocuklar için okuma seansları, eğlence ve eğitim etkinlikleri düzenledi.

KF Müdürü Amna Al Mazmi, “Birçok çocuk okula gidemiyor veya savaş ve çatışma nedeniyle kitaplara sınırlı erişime sahip. Bizim rolümüz onlar için orada olmak ve onların hayatlarını daha iyi bir hale getirmek için önemli bir rol oynayan kitaplarla desteklemektir, etkili üyeler olmalarını ve öğrendikleriyle ülkelerine geri dönmelerini sağlar. Kitaplar, çocukların bilgi edinmeleri için tek yoldur, daha iyi bir gelecek inşa etmenin temel direkleridir.” dedi.

2016’daki kuruluşundan bu yana KF, halk kütüphaneleri ve mülteci kamplarının kitaplarla sağlanmasını kolaylaştıran girişimlerin başlatılması ve uygulanması için kapsamlı bir program yürütmektedir. Her çocuğun okuma hakkını sağlama taahhüdüne bağlı olarak, dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara bilgi kaynaklarına erişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

KAYNAK: EMİRLİK HABER AJANSI